Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Ekim 2017

ABONE OL

Kişisel Tarihimizden Sorumluyuz

"Tarih Sohbetleri"nde konuşan Yazar Vehbi Vakkasoğlu, "Her gün yaptığımız iç muhasebemizle şahsi tarihimizi güzelleştirebiliriz" dedi.

“Tarih Sohbetleri”nde konuşan Yazar Vehbi Vakkasoğlu, “Her gün yaptığımız iç muhasebemizle şahsi tarihimizi güzelleştirebiliriz” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu kapsamında düzenlenen “Tarih Sohbetleri”nin ilk programı Yazar Vehbi Vakkasoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda Vakkasoğlu, öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Vakkasoğlu, “Yaşadığınız son beş-altı senelik hatırlayabildiğiniz zaman dilimi sizin için tarih oldu. O zaman dilimi sizin için neler diyor? Başınızı yastığa koyduğunuz zaman, düşüneceksiniz ve kendinizi hesaba çekeceksiniz. Bunu gün gün yapacaksınız. Sağlam bir ferdin sağlam bir tarihin oluşması için tek tek hepimizin yaşadığı hayatın hesabını tutması lâzım. Şahsi hayatınız, şahsi tarihiniz nedir? Osmanlı tarihimiz var, Roma tarihi var, Avrupa tarihi var ama sizi doğrudan ilgilendiren tarih, sizin yaşadığınız tarihtir, sizin hayatınızdır. Allah da sizi hesaba çekerken öncelikle devletin hesabını sormayacak. En fazla sorumlu olduğumuz şey, kendi yaşadıklarımız ve kendi tarihimizdir dolayısıyla kendi hayatımızdan hesaba çekileceğiz. Hepimiz muhasebeci olmalıyız. Nasıl yaşıyoruz ve geriye neler kalıyor bunlara dikkat etmeliyiz. Bir gün daha geçti, bir gün daha benim hayatımdan tarihe intikal etti ama ben bu tarihime, şahsi tarihime karşı ne emanet ettim? Acaba aileme, Allah’a, kendi vicdanıma karşı içim rahat mı? Bu soruları kendimize sorarak, her gün yaptığımız iç muhasebemizle şahsi tarihimizi güzelleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler