Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Mayıs 2021

ABONE OL

KINIK: RAMAZAN ÖZLENEN VE BEKLENENDİR

‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık oldu. Programda Kızılay’ın insani yardım çalışmaları hakkında bilgi veren Kınık, saz çalıp türkü söyleyerek kulakların pasını sildi.

Ramazan ayı boyunca her akşam Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşan ‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık oldu. Programda Kızılay’ın çalışmaları hakkında bilgi veren Kınık, Ramazan ayına ilişkin görüşlerini de dile getirdi. Kınık, “Ramazan’ın kendine has bir maneviyatı var. İnsanlar bu ayda iyilik yapmayı, arınmayı, komşusuyla, akrabasıyla ve darda kalmışlarla irtibat kurmak istiyor. Dolayısıyla bu iklimin olumlu yönlerinden bizler de istifade etmeye çalışıyoruz. Ramazanlar, hep özlenen ve beklenen günlerdir. Çocukluğumuzdan beri bu böyle olmuştur” dedi.

 

60 BİN GÖNÜLLÜMÜZLE SAHADAYIZ

 

Türk Kızılay’ının 153. kuruluş yıl dönümü olduğunu söyleyen Kınık, “Ramazan hilalle başlıyor.  Bununla özdeşleşmiş bir kurum olarak biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. Bir taraftan bireysel ibadetlerimizi yapmaya çalışırken bir taraftan da faaliyetlerimiz için sahadayız. Şu an 60 bin Kızılay gönüllüsü sahada aktif olarak çalışıyor. Bizim gibi insani yardım çalışanları için Ramazan, sefer ayıdır. Sefer, Ramazan’dan sonra gelen bir ay olsa da biz Sefer’i Ramazan’da yaşıyoruz”dd şeklinde konuştu.

 

KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYORUZ

 

Kızılay olarak ihtiyaç sahipleri ve yardımseverler arasında köprü vazifesi gördüklerini belirten Kınık,  “Aşevlerimiz aracılığıyla yoksul evlerde iftar sofraları kuruyoruz. İhtiyaç sahiplerimize kumanyalar, alışveriş çekleri ve nakit desteği veriyoruz. 8 milyon kişiye ulaşma hedefimiz var. Bunların 7 milyonu Türkiye’de, bir milyonu ise Yemen, Suriye ve Afganistan gibi savaşın, kıtlığın ve yoksulluğun olduğu ülkeler. Ayrıca yaklaşık 400 bin kişinin de bayramlık ihtiyacını karşılıyoruz. Covid-19 salgını nedeniyle hijyen setlerini de vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Ramazan ayında daha çok gıda ve zekât temelli yardımlara odaklanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

DUALI BİR KURULUŞ

 

1860’larda Hilal-i Ahmercilerin yoğun bir şekilde çalıştığını belirten Kınık, şunları söyledi: “ O dönemler, kendimize yurt bellediğimiz kutsal toprakların muhafaza edilmek istendiği zor dönemlerdi. O dönemde çok büyük fedakârlıklar yapıldı. Kızılay, dualarla kurulmuş bir kuruluş.  Hilal-i Ahmerciler yani Kızılay gönüllüleri, hem cephede hem cephe gerisindeki ailelere büyük fedakârlıklar yaptı. Burada ağırlıklı olarak sağlık yardımlarında bulundular. Yaralanan her Mehmetçiğin yanında oldular. Cumhuriyete dönüşen imparatorluğun kuruluş ve kalkınmasındaki seferberlik hikâyelerinin tamamında Kızılay vardı. 153 yıllık bir miras olan Kızılay’ın toplumun bilinçaltında olması bizim için büyük bir sorumluluk.” dedi.

 

Programda Kınık, saz çalıp Emirdağ türküsünü söyleyerek kulakların pasını sildi. Ardından Grup Litros konseri izleyicilerle buluştu.

Diğer Haberler