Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Mayıs 2014

ABONE OL

Kermesin Gelirleri Soma’ya

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Hasip Dinçsoy İlkokulu’nda Engelsiz Hayat etkinlikleri kapsamında düzenlenen kermesin açılışını yaptı. Programda öğrencilerin topladıkları mavi kapaklardan sağlanan tekerlekli sandalyeler de sahiplerine takdim edildi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Hasip Dinçsoy İlkokulu’nda Engelsiz Hayat etkinlikleri kapsamında düzenlenen kermesin açılışını yaptı. Programda öğrencilerin topladıkları mavi kapaklardan sağlanan tekerlekli sandalyeler de sahiplerine takdim edildi.

Engelliler Haftası nedeniyle Esenler Hasip Dinçsoy İlkokulu’nda Engelsiz Hayat etkinlikleri kapsamında kermes açıldı.

Kermesin açılış programına; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, İlçe Emniyet Müdürü Erol Öztaş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Feyzullah Sert, Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Karataş, Esenler Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Ali Şimşek, Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Ayşe Özhan, mahalle muhtarları, öğrenciler, okul aile birliği üyeleri ve veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından başlayan programda konuşan Okul Müdürü Nihat Yeşilyurt, birlik ve dayanışma ruhuyla okul aile birliği ve velilerle beraber böyle bir kermesi düzenlediklerini belirterek, kermesten sağlanan gelirlerin bir kısmını Manisa’nın Soma ilçesine bağışlayacaklarını söyledi.

Yeşilyurt’un ardından konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan ise; Soma’da yaşanan elim maden kazasını hatırlatarak, hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılara da şifalar diledi. Kermesi düzenleyenleri tebrik eden Ercan, ilçedeki okullarda hayır yarışı düsturu çerçevesinde çok güzel etkinlikler yapıldığını, bu etkinliğin de bunlardan biri olduğunu söyledi.

DOĞAYI TAHRİP ETMEKTEN KURTARALIM

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; Soma’da yaşanan maden kazasına dikkat çekerek sözlerine başlayarak, “Aslında ülke olarak her birimizin yüreğinde büyük bir acı var. Soma’da acısının hissettiğimiz maden kazasının sonuçları hepimizin yüreğini yaktı. Vefat edenlere Allahtan rahmet diliyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum. İnşallah içeride kalanların da sağ salim kurtulmasını temenni ediyorum. Ülke olarak başımız sağ olsun” dedi.

Güzel bir program için bir araya geldikleri belirterek konuşmasına devam eden Göksu, engelsiz bir dünya için gösterdikleri gayenin ilk ürünü olarak burada olduklarını söyledi. Özellikle mavi kapak kampanyasında Esenler Belediyesi’nin Türkiye’de öncü bir kurum olduklarını kaydeden Göksu, şu ana kadar toplam 335 ton kapak topladıklarını ve bu kapaklardan 2 bin 110 adet tekerlekli sandalye elde ettiklerini, 19 adet de akülü sandalye elde ettiklerini söyledi. Hayatta, yaratılan her şeyin geri dönüşümü olduğunu belirten Göksu, Esenler’de geri dönüşüm meselesini en yüksek seviyeye çıkarabilmenin gayretinde olduklarını ifade etti. Esenler’de ortalama günde 400 ton çöp toplandığını söyleyen Göksu, bu çöpün yaklaşık yüzde 10’unu geri dönüşüm olarak kullanabildiklerini söyledi. Ortalama 40 tonu yeniden ekonomiye kazandırdıklarını söyleyen Göksu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapacakları bir çalışma ile Esenler’in Türkiye’nin pilot bölgesi haline getirip, Esenler’de bütün geri dönüşüm projelerini uygulamak istediklerinin altını çizdi.

HER OKULA PC TABLET VE AKILLI TAHTA

“İnsan yüzlü şehirleri inşa etmek ve doğanını kendi fıtratına doğru yol almak zorundayız” diyen Göksu, bunun için gençlere çok iş düştüğünü belirterek, “Evde geri dönüşüm olabilecek her şeyin dönüşümüyle ilgili hep birlikte seferberlik ilan etmemiz lazım ki, bir taraftan çöp maliyetlerimiz düşürelim, diğer taraftansa doğayı tahrip etmekten kurtaralım. Bunun için hepimize düşen sorumluluklar var. Biz belediye olarak üzerimize düşeni yapacağız. İnşallah biz ekolojik şehir dedikleri şehri birlikte kurmuş olacağız” diye konuştu.

Göksu, okullardaki eski sıraların değiştirilmesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini ve sıraların yenileneceğini söyledi. PC tablet uygulamasında da yeni dönem tabletlerin dağıtımına Esenler’den başlanacağını, akıllı tahtaların da alt yapısı bitire bitmez bütün sınıflara akıllı tahtanın gelmiş olacağını söyledi.

BU, TAKIM RUHUNUN GÜZEL BİR GÖSTERGESİDİR

Göksu’dan sonra konuşan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da bu haftanın hem Engelliler haftası hem de gençlik haftası olduğunu söyledi. “Bizim en temel görevimiz takım ruhu içinde insanlara en güzel hizmet edebilmek” diyen Ünal, “İşte bugün burada önemli okullarımızdan başarıyla ilçemizi temsil eden, öğrencileriyle öğretmenleriyle, yeni binasıyla Hasip Dinçsoy, güzel bir etkinlik düzenlemiş” dedi. Öğrencilerin topladıkları mavi kapaklara da dikkat çeken Ünal, mavi kapakları tek tek toplamanın kolay olmadığını söyleyerek, “Bu bir beraberlik ve takım ruhunun güzel bir göstergesidir” dedi. Ünal, böyle bir etkinliği düzenleyen herkese teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Engelsiz Hayat projesi kapsamında Hasip Dinçsoy İlkokulu’nda yapılan mavi kapak toplama yarışmasında en çok mavi kapağı toplayan sınıflar ödüllendirildi ve toplanan mavi kapaklardan sağlanan 4 tane tekerlekli sandalye de sahiplerine verildi. Program, emeği geçen herkese teşekkür plaketlerinin takdim edilmesinin ardından kermesin açılış kurdelesinin kesilmesi ve protokol üyelerinin kermesi gezmesinden sonra sona erdi.

Diğer Haberler