Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ekim 2017

ABONE OL

Keramet Asada Değil Musa’nın Rabb’inde

"Mevlana'dan Öğütler" programında her şeyin Allah'ın izniyle olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emin Işık, "Sihirbazlar Hz. Musa uykudayken gelip gizlice ejderha olan asasını elinden alıyorlar ama Hz. Mevlâna'nın da dediği gibi keramet asada değil Musa’nın Rabb'indeydi" dedi.

“Mevlana’dan Öğütler” programında her şeyin Allah’ın izniyle olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emin Işık, “Sihirbazlar Hz. Musa uykudayken gelip gizlice ejderha olan asasını elinden alıyorlar ama Hz. Mevlâna’nın da dediği gibi keramet asada değil Musa’nın Rabb’indeydi” dedi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlâna’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerliler ile bir araya geldi. “Mevlâna’dan Öğütler” programının Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu’ndaki ilk dersinde, geçtiğimiz sezon olduğu gibi Hz. Mevlâna’nın eseri Mesnevi üzerine kritikler yapıldı.

HER ŞEY ALLAH’IN İZNİYLE OLUR

Mesnevi’deki ‘Padişah ve Cariye Kıssası’ndan bahseden Işık, “Padişah hastalanan cariyeyi iyileştirmesi için doktorları çağırıyor. Doktorlar ise diyor ki, ‘Bu hastalığı iyileştirmek çok kolay, hemen iyileştireceğiz’. Uzun bir tedavi sürecinden sonra ise hiçbir şeyi düzeltemiyorlar çünkü onlar bu işe kibirle başladı, ‘Biz yaparız’ dediler. Hz. İsa bile ‘Ben okurum geçer bu hastalık’ demedi. ‘Biz okuruz biiznillah,’ diyordu, inşallah diyordu. Allah izin verirse geçer, diyordu. Ne olduysa hepsi Allah’ın izni ile oluyor. İsa’da da bir şey yok, Musa’da da bir şey yok, hepsi Allah’tandır. Sihirbazlar Hz. Musa uykudayken gelip gizlice ejderha olan asasını elinden alıyorlar. Asa derken, çobanların kullandığı normal bir sopa. Sonra Hz. Mevlâna diyor ki, ‘O gafiller, kuvvetin asada olduğunu sanıyorlar, halbuki keramet Musa’daydı, Musa’nın Rabb’indeydi’. Her şey Allah’ın izniyle olur” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler