Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Eylül 2013

ABONE OL

Kentsel Dönüşüme ‘özel’ Destek

Esenler’de özel teşebbüs firmaları tarafından yürütülen 5 ayrı projede toplam 859 konutu kapsayan kentsel yenileme çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da katılacağı bir törenle başlayacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ekim 2012 tarihinde Esenler Havaalanı Mahallesi’nden başlattığı Kentsel Dönüşüm çalışmaları, Esenler’de özel teşebbüs desteği ile devam ediyor.

Esenler Belediyesi’nin ‘Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın’ sloganı ile yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları, Esenler’de bir taraftan devlet eliyle büyük bir hızla devam ederken diğer bir taraftan da özel teşebbüsün devreye girmesiyle önemli bir ivme daha kazandı. ESİNDER (Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği) kuruluşu ESİNDER Yapı A. Ş. ve 2 ayrı müteahhitlik firması (Demirler İnşaat, Efor İnşaat) tarafından Nenehatun, Havaalanı ve Menderes Mahallesi’nde yürütülen 5 ayrı özel proje kapsamında, toplam 27 bin 260 metre kare alanda, 859 daire ve 17 bin 370 metrekare yeşil ve sosyal donatı alanı yapılacak.

STARTI BAKAN VERECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun katılımlarıyla 27 Eylül Cuma günü gerçekleştirilecek törenle özel teşebbüs eliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamındaki binalar yıkılacak.  Projeler arasında, Esenler’deki müteahhitlik firmalarının oluşturduğu Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği ESİNDER tarafından kurulan ESİNDER Yapı A. Ş.’nin Nenehatun Mahallesi’nde yapacağı Cevizli Bahçe de bulunuyor.

 

GÖKSU: 10 YILDA YÜZDE 30’U YENİLENİR

Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm projeleri ile bir taraftan mülkiyet sorunları çözülürken bir taraftan da donatı standartları ve yapı kalitesi yüksek yaşanabilir kentsel mekânların oluşturulduğunu kaydeden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler’de 1 kilometre kareye 68 bin kişi düşüyor. İstanbul nüfus ortalamasının 5 katı nüfusa sahibiz. Şu anda kentsel dönüşüm, özel teşebbüsün de devreye girmesi ile ilçemizde büyük bir ivme kazandı. Konutlar hak sahiplerine teslim edildikçe vatandaşlar sürekli belediyeye gelip ‘Başkanım bizim binayı da dönüşüm projesine dahil et’  diyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları bu hızla devam ederse Esenler’de 10 yıl içinde konutların yüzde 30’unun yenileceğini tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler