Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Haziran 2012

ABONE OL

Kentsel Dönüşümde Tarihi Gün

Esenler Belediye Meclisi Havaalanı ve Tuna Mahalleleri için tarihi bir karara imza attı. TBMM’de kabul edilen torba yasayı esas alan Belediye Meclisi, bu iki bölgeyi afet riski altındaki yapı alanı olarak belirledi. Buna göre; 1500 konutluk alan yeniden imar edilecek.

Esenler Belediye Meclisi Havaalanı ve Tuna Mahalleleri için tarihi bir karara imza attı. TBMM’de kabul edilen torba yasayı esas alan Belediye Meclisi, bu iki bölgeyi afet riski altındaki yapı alanı olarak belirledi. Buna göre; 1500 konutluk alan yeniden imar edilecek.

Kentsel yenileme çalışmalarının hız kazandığı Esenler’de afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi ile ilgili, Esenler Belediyesi bir ilke daha imza attı. Kentsel Dönüşüm Yasası’nın TBMM’de kabul edilmesinin ardından uygulama sürecine geçen ilk belediye Esenler oldu.

Bu kapsamda harekete geçen Esenler Belediye Meclisi, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesiyle ilgili karar almak için olağanüstü toplandı. Meclisi yöneten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu afet riski alanlarının dönüştürülmesi ile ilgili Esenler’in yol haritasını açıkladı.

Esenler’in 16 mahallesinin de kentsel yenilemeye ihtiyacı olduğunu fakat, çalışmalara sorunları bir türlü çözülemeyen Havaalanı ve Tuna Mahallelerinden başladıklarını ifade eden Göksu, bu süreçte ilk olarak tercihi mahalle sakinlerine bıraktıklarını söyledi. Göksu, “Biz özellikle Havaalanı Mahallesi sakinlerini çağırarak kentsel yenileme ile ilgili kararı kendilerine sorduk. Şu ana kadar yapmış olduğumuz tüm çalışmaları anlattık ve mahallelinin yüzde 95’i kentsel yenileme yapılmasını istedi” dedi.

Altı ay boyunca tüm ekpertiz çalışmalarını tamamladıklarını ve plan aşamasına geldiklerini ifade eden Göksu, 6306  No’lu yasanın çıkmasının ardından Belediye Meclisini olağan üstü topladıklarını ve Esenler’in kaderini değiştirecek olan kararı aldıklarını dile getirdi.

Planları yaparken çok titiz çalıştıklarını ve evlerin kalebodurları dâhil olmak üzere her şeyi hesapladıklarını belirten Göksu, Havaalanı ve Tuna Mahallesi’ndeki binaların hesap cetvelinin teker teker yapıldığını söyleyerek 16 bin binanın hesap cetvelini gösterdi.

Havaalanı Mahallesi’ndeki 72 bin metrekarelik alanda 1200 konut ve Tuna Mahallesi’ndeki 20 bin metrekarelik alanda 300 konut olduğunu ifade eden Göksu, bu iki mahallenin ifraz problemlerinin tamamen çözüldüğünü ancak, bu durumun 5 trilyona yakın ek para ödemesinin yapılacak olması ve bir tapuya birden fazla kişinin ortak olmak zorunda kalması gibi büyük problemlere engel olamadığını belirtti.

KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK

“Kitabımızda vatandaşımızı mağdur etmek gibi bir şey yazmıyor” diyen Esenler Belediye Başkanı Göksu, yeni alınan kararla çok büyük avantajlar kazandıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Bu yasanın almış olduğumuz karar ile bize sunacağı çok büyük avantajlar var. Bu iki mahallemiz afet riski altındaki yapı alanı ilan edilince 20 – 25 trilyon arası katkı sağlanmış olacak. Bina yıkımları olurken devletimiz evini taşıyan vatandaşımıza kira yardımında bulunacak. Yapılacak yıkımların enkazını kaldırmak için harcanacak olan 2 trilyona devletimiz yardım edecek. Ev sahipleri 100 metrekare karşılığında 80 metrekare daire ve kapalı otopark sahibi olacak. Eğer yine 100 metrekare daire isteyen olursa aradaki fiyat farkını ödeyecek. Bu konuda da büyük kolaylıklar sağlanacak. Ödemesini isteyen peşin, isteyen 20 yıl vadeli bir şekilde yapacak. Bu bölgemiz afet bölgesi ilan edildiği için devletimiz 20 yıla eklenen vade farkını da ev sahibinden almayacak. Bölgemizi afet riskine almazsak tüm bu imkânlardan yararlanamayacağız ve imar artışı yapılacak. İşte bu yüzden yeni yasadan yararlanmak istiyoruz.”

YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTECEĞİZ

Başkan Göksu, 26 bin binanın sadece 5 bininin ruhsatlı olduğu ve binaların ortalama 20 -25 yıl ömre sahip olduğu Esenler’de yaşam kalitesini yükseltmek,  şehir içi hareketliliği arttırmak ve ilçedeki ekonomik,  kültürel kalkınmayı sağlayacak şehircilik düzenlemelerini uygulamak amacıyla dev projelere imza attıklarını vurguladı.

Dünyanın en hızlı dönüşüm sürecini yaşayan şehri olan Paris’te bile kentsel yenilemenin 17 yıl sürdüğünü dile getiren Göksu, bu hızla gidilirse Esenler’de 10 yılda hayatın yenileneceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun konuşmasının ardından Meclis Üyeleri Esenler için tarihi öneme sahip olan konu ile ilgili görüş ve önerilerini paylaştı. Daha sonra Havaalanı ve Tuna Mahallelerinin afet riski altındaki yapı alanı olarak belirlenmesini öngören teklif, Esenler Belediye Meclisi’nde oy birliği kabul edildi.

 

     

 

Diğer Haberler