Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Ocak 2018

ABONE OL

Kendini Seven Karşısındakini De Sever

"Huzurlu Aile Sohbetleri"nde insanın sözünün sadece kendisine geçtiğini söyleyen Saliha Erdim, "Kendisini sevmeyen kişi karşısındakini sevemez, kendisini düzeltmeyen kişi karşısındakini düzeltemez" dedi.

“Huzurlu Aile Sohbetleri”nde insanın sözünün sadece kendisine geçtiğini söyleyen Saliha Erdim, “Kendisini sevmeyen kişi karşısındakini sevemez, kendisini düzeltmeyen kişi karşısındakini düzeltemez” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Huzurlu Aile Sohbetleri” programı, Akşemsettin İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti. Aile Danışmanı Saliha Erdim, iyi bir insan olmak ve iyi ahlâka sahip olmak üzerine öğrencilerle sohbet etti.

İNSANLIK DİPLOMASI AHLÂKLA İLGİLİDİR

İnsanlarla hiçbir şekilde alay edilmemesi gerektiğini söyleyen ve insanlık diplomasının ahlâkla ilgili olduğunu söyleyen Saliha Erdim şöyle konuştu:

“Peygamber Efendimiz karşımızdaki herhangi birisiyle, ağız, yüz, göz, el kol hareketi yaparak alay etmeyi yasaklamıştır. Arkadaşımız, çok kilolu, çok zayıf, içine kapanık olabilir, bizler de öyle olabilirdik. İnsanlar birbirlerine saygı duymak zorundalar. Bir şeyin veya bir eşyanın değeri kime ait olduğuyla alakalıdır. İnsanlar da Allah’a aittir. Bizim Allah’ın gözünde kendi değerimizi ölçme şansımız yok. Allah’ın nezdinde değerimiz sonsuzdur. Kendisini sevmeyen kişi karşısındakini sevemez, kendisini düzeltmeyen kişi karşısındakini düzeltemez. İnsanın sözü sadece kendisine geçer, siz düzelirseniz başkaları da düzelir, siz iyi olursanız başkalarının da iyi olmasına zemin hazırlamış olursunuz. Bilgi açığı giderilebilir, dersinizde eksik bir nokta olabilir, çalışırsınız bir şekilde okul biter, diplomayı alırsınız ama insanlık diploması notla ilişkili değildir. İnsanlık diploması ahlâkla ve iyi bir insan olmakla ilgilidir. O yüzden önemseyeceğiniz şeyin bu olmasını tavsiye ediyorum. “

Diğer Haberler