Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Ekim 2013

ABONE OL

Kaygılarınızı Çocuğunuza Yansıtmayın

ESAYDAM'da seminer veren Psikolog Simla Metiner, “Çocuklarınızın yanında çok fazla kaygılarınızdan bahsetmeyin. Telaşlı davranmayın. Eğer siz çok kaygılı ve telaşlı olursanız, onun dünyasını da bulandırmış olursunuz” dedi.

Esenler halkını her hafta alanında söz sahibi uzmanlarla buluşturan Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM) bu hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nde görev yapan psikolog Simla Metiner’i ağırladı.Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ESAYDAM Seminer Salonu’nda düzenlenen seminerde, Psikolog Simla Metiner, “Okula uyum süreci” konusunda anne ve babalara seminer verdi. Okula yeni başlayan çocuklarla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çeken Psikolog Metiner, “Okul süreci çocuklar için çok farklı bir süreç. Uyum gerektiriyor. Çünkü okulla birlikte çocukların, anne ve babaların hayatında yenilikler oluyor” dedi. Okula yeni başlayan bir çocuğun okulla birlikte hayatının da değiştiğini vurgulayan Psikolog Metiner, evde büyüyen çocuğun, okula başladığında çok farklı bir bilinmezliğin içine girdiğini belirtti. Okul süreciyle birlikte çocukta zihinsel ve bedensel büyüme sürecinin de başladığını kaydeden Metiner, hem çocuklarda, hem onların ailelerinde heyecan, kaygı, endişe gibi duyguların arttığına dikkat çekti. Okulla birlikte hem çocuğun, hem de ailenin hayatında yenilikler olduğunu anlatan Metiner, bu süreçte ailelere büyük görevler düştüğünü ifade etti.

ESNEK VE RAHAT OLUN

“Okula uyum süreci zor bir süreç” diyen Metiner, okula başlayan çocuklarda ayrılık endişesinin yaşandığını anlatarak; ilk kez ailesinden ayrılan, yeni kuralların geçerli olduğu bir ortama giren, yeni arkadaşlar ve yetişkinlerle karşılaşan çocuğun sebebini bilmediği bir huzursuzluk ve endişe duygusu yaşadığını söyledi. Bu süreçte neler yapılması konusunda anne ve babalara bazı ipuçları da veren Metiner, “Çocuklarınızın yanında çok fazla kaygılarınızdan bahsetmeyin. Telaşlı davranmayın. Eğer siz çok kaygılı ve telaşlı olursanız, onun dünyasını da bulandırmış olursunuz. Biraz esnek, rahat olmak lazım” diye konuştu. İnteraktif bir şekilde gerçekleşen seminer, dinleyicilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Diğer Haberler