Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Temmuz 2015

ABONE OL

Kardeşlik Aşı Esenler’de Pişiyor

Esenler Belediyesi’nin Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde Esenler, dünyanın 7 kıtası ile ülkemizin 7 bölgesinden damak tatlarının yer alacağı dev bir iftar sofrasına ev sahipliği yapacak.

Esenler Belediyesi’nin Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde Esenler, dünyanın 7 kıtası ile ülkemizin 7 bölgesinden damak tatlarının yer alacağı dev bir iftar sofrasına ev sahipliği yapacak.

“7 Kıta, 7 Bölge, Tek Sofra Dünya İftarı”, dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanındaki renkleri ve Türkiye kardeşliğini yansıtacak. Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ’ın da katılacağı iftarda, 7 kıtanın farklı ülkelerine ve Türkiye’nin 81 iline has 150 çeşit damak tadı yer alacak.

6 Temmuz 2015 Pazartesi günü gerçekleştirilecek iftarda, Haiti Sote (Güney Amerika), Somon Füme (Antartika), Soslu Spagetti (Avrupa), Özbek Pilavı, Şusi (Asya), Mangolu Bamya (Afrika), Amerikan Salatası (Kuzey Amerika), Meyveli Güveç (Avustralya) gibi 7 kıtadan örnek lezzetler, Anadolu mutfağından 5 bin çeşit yemek yapabilen ünlü gurme Kurtuluş Usta (Çehreli) gözetiminde hazırlanacak.

Ülkemizin 7 bölgesinden Yayla Kuymağı (Karadeniz), Kadayıf Dolması (D. Anadolu), Mantı, Kır Pidesi (İç Anadolu), Fındık Lahmacun, İçli Köfte (G. Anadolu), Zeytinyağlı Yalancı Biber Dolması (Akdeniz), Edirne Ciğeri (Marmara) ve Ala Balık Tava (Ege) meydanda usta ellerce pişirilecek. Ayrıca etkinlik alanında stant açan mahalli dernekler de, cağ kebabından erişteye, mantıdan köfteye, keşkekten tantuniye kadar kendi yörelerine has damak tatlarını iftar sofrasına sunacaklar. İftarda, dünyanın farklı ülkelerinden 100 hafız, davetlilere Kur’an ziyafeti sunarken, Siirt Botan Efsanesi Grubu da bir gösteri yapacak.

Dörtyol Meydanı’nda bulunan Anadolu Sokağı’nda verilecek 7 Kıta, 7 Bölge, Tek Sofra Dünya İftarı’nı da artık gelenekselleştirdiklerini ifade eden Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Anadolu Sokağı’nda Anadolu’nun birlik ve beraberliği, kardeşliği en güzel şekilde yaşatılıyor. Buradaki kardeşlik havasını her yıl büyük bir iftar organizasyonu ile taçlandırıyoruz. İftarımızda dünyanın çeşitli ülkelerinden misafirlerimiz de davetli. İlk yıllarda Türkiye İftarı olarak başlayan iftarımız, artık dünyanın 7 kıtasını kapsayacak şekilde Dünya İftarı’na dönüştü. Bu iftarda, Ramazan’ın bereket, samimiyet, huzur ve merhametini dünyanın çeşitli ülkelerinden kardeşlerimizle paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler