Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Nisan 2012

ABONE OL

Kardeşliğine Layık Olabilmek İçin!..

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’in doğumunun 1441’inci yıl dönümü Esenler’de coşkuyla kutlandı. Esenler yöneticilerinin yanı sıra halkın da yoğun ilgi gösterdiği gecede “Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku” çerçevesinde Peygamberimiz özlemle anıldı.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’in doğumunun 1441’inci yıl dönümü Esenler’de coşkuyla kutlandı. Esenler yöneticilerinin yanı sıra halkın da yoğun ilgi gösterdiği gecede “Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku” çerçevesinde Peygamberimiz özlemle anıldı.

Esenler Müftülüğü ve Esenler Din Görevlileri Derneği, peygamberimizin doğumunun 1441. yıl dönümü münasebetiyle Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir anma program düzenledi. Programa; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Müftüsü Ali Kara, Güngören İlçe Müftüsü Osman Aydın, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan’la çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan program Esenler İlahi Grubu’nun verdiği mini konserin ardından Kur’an tilaveti ile devam etti. Programda ilk konuşmayı Esenler İlçe Müftüsü Ali Kara yaptı. Müftü Kara, Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki teması olan Hz. Peygamberin kardeşlik hukuku ve kardeşlik ahlakından bahsetti. Kara, “Peygamberimizin 1441. doğum yıldönümünü kutlamak için buraya toplandık. Peygamberlerin en sonuncusu olan ve bizleri kardeşliğe kabul eden peygamberimiz, bizleri görmeden bizlere şefaat etti ve bizleri sevdi. Biz de bu sevgi ve şefaate layık olmalıyız” diyerek günlük hayatta ve insan ilişkilerinde peygamberimizin öğütlediği şekilde yaşamamız gerektiğini vurguladı.

“ÖNDERLER TERTEMİZ BİR GEÇMİŞE SAHİP OLMALI”

Esenler İlçe Müftüsü Ali Kara’nın ardından İslam kardeşliği hakkında konferans veren Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, İslam Hukuku’nun temelini Hz. Peygamberin oluşturduğunu ve o çıkartıldığı takdirde geriye hiçbir şeyin kalmayacağını söyleyerek, Peygamberimizin yetim ve emin özelliklerinin öne çıktığını belirtti. Çakan, “Müşrikler kendi yaptıkları putlara tapmaktan rahatsızlık duymadı. Ancak içlerinden temiz bir geçmişe sahip ve tanıdıkları biri çıkıp peygamber olduğunu açıkladığında ona inanıp inanmama konusunda çok direndiler. Peygamberimize her türlü zorluğu çıkardılar ama hiçbir zaman ahlakına laf edemediler. Çünkü peygamberimizin tertemiz bir geçmişi var. Peygamberimizin bize kazandırdığı en önemli husus da budur” diyerek insanlara önderlik eden kişilerin temiz bir geçmişe sahip olması gerektiğini vurguladı. Peygamberimizin hayatını örnek almamız gerektiği konusuna da değinen Prof. Çakan, “En iyi Müslüman, Peygamberimizin bize öğrettiği hayatı gündelik hayatına uygulayabilendir” diyerek sözlerini tamamladı.

“BU YIL KUTLU DOĞUM FARKLI BİR ŞEKİLDE TAÇLANDIRILDI”

Kutlu Doğum Haftası’nın anlam ve önemine değinen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ise, bu yıl kutlamaların geçmiş yıllardan farklı bir şekilde taçlandırıldığını söyledi. Göksu, “Toplumumuz yıllarca dinimizin ilkelerinden uzaklaştırılmaya çalışıldı. Fakat Allah bize öylesine büyük bir imkân ve ikram lütfetti ki, bugün bu ülkenin meclisi okullarda Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatını seçmeli ders olarak okutulmasını kabul etti. Şimdi bize düşen en önemli sorumluluk çocuklarımızın Hz. Peygamberin ruh iklimlerinde yetişmelerini sağlamak için onların Kur’an ve Peygamberin hayatını seçmeli ders olarak almalarını sağlamak” diyerek davetlilere çocuklarının eğitimleri konusunda üstlerinde düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerektiğini ifade etti. Kutlu doğum haftası ile ilgili olarak son konuşmayı yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Peygamberimizin ahlakıyla ahlaklanarak ve onun bize öğrettiği gibi bir hayat yaşayarak hayatımızı idame ettirmemiz gerektiğini söyledi.

Diğer Haberler