Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Kasım 2013

ABONE OL

Kardeşliğin Sembolü Aşure

12. Geleneksel Aşure Günü programında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “10 Muharrem olduğunda bu ülkede Alevi kardeşlerimizin evinde de aşure pişer, Sünni kardeşlerimizin evinde de aşure pişer” diyerek, Muharrem ayının ülkenin birliğine işaret ettiğini söyledi.

12. Geleneksel Aşure Günü programında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “10 Muharrem olduğunda bu ülkede Alevi kardeşlerimizin evinde de aşure pişer, Sünni kardeşlerimizin evinde de aşure pişer” diyerek, Muharrem ayının ülkenin birliğine işaret ettiğini söyledi.Her yıl olduğu gibi bu yıl da Muharrem ayı Esenler’de dolu dolu kutlanıyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da, vakit buldukça aşure günü dolayısıyla düzenlenen programlarda vatandaşlarla bir araya geliyor. Göksu, son olarak AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği 12. Geleneksel Aşure Günü programına katıldı. Programa Göksu’nun yanı sıra; AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcıları Ömer Çetinkaya ve Aydın Polat, Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik, AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, şair Dursun Ali Erzincanlı, bazı Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Esenler İlçe Kadın Kolları Başkanı Meryem İnat, programa katılanlara teşekkür ederek, “Aşurenin bereketi bizi bir araya getirdi” dedi. Muharrem ayının ülkenin birlik ve beraberliğine katkı sağladığını belirten İnat, bu geleneği sürdürmek istediklerini dile getirdi.BİR İSLAM GELENEĞİ

Programda bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu söze, “Biz bir taraftan aşurenin bereketini yaşarken, diğer taraftan bu bereket içerisinde aşurenin kendi heyecanını hem yüreklerimizde, hem şehrimizde, hem de sokağımızda hissetmemiz için bu aşure programları bir Muharrem klasiği haline geldi” diyerek başladı. Muharrem ayının Ramazan ayından sonraki en kutlu ay olduğunu belirten Göksu, bu ayı ibadetle geçirmek gerektiğini dile getirdi. Muharrem ayının sadece aşure yemekten ibaret olmadığını söyleyen Göksu, “Bugün ülkemizde birliğimizi ve dirliğimizi en çok dinamitlemek, en çok bombalamak istedikleri bir argümanı bu Muharrem ayı dolayısıyla herkesle paylaşmamız gerekir. 10 Muharrem olduğunda bu ülkede Alevi kardeşlerimizin evinde de aşure pişer, Sünni kardeşlerimizin evinde de aşure pişer. Çünkü bu ülkede herkes şunu çok iyi bilir ki, aşure bir İslam geleneğidir ve bu İslam geleneği bu toplumun bütün kültür hayatına yansımış ve yansıyan bu kültür, Alevi kardeşlerimizi de ilgilendirir, Sünni kardeşlerimizi de ilgilendirir” şeklinde konuştu. Göksu, konuşmasının sonunda programa katılan herkesin Muharrem ayını tebrik etti.

BİZ DE AŞURE GİBİYİZ

Göksu’nun ardından konuşan AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, salonu dolduran kadınlara şükranlarını sunarak, “Tarihte çok fazla örnek alınacak annelerimiz var. En önemli gücümüz, kadınlarımız” dedi. Özkan, konuşmasının sonunda “Biz de aynı aşure gibiyiz. Anadolu’nun çeşitli şehirlerinden gelerek büyük Türkiye’yi, güçlü Türkiye’yi ve güçlü Esenler’i birlikte oluşturduk. Allah, birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin” diye konuştu.

BİRLİĞİN İŞARETİ

Programda son konuşmayı yapan AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Topal, kadının gün geçtikçe güçlenmesinden ve aktif siyasetin içinde yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Muharrem ayının ve aşurenin ülkenin birliğine ve dirliğine işaret ettiğini aktaran Topal, salonu dolduran tüm Esenlerli kadınları tebrik etti.SALAVAT ÇİÇEKLERİ ÖRÜLDÜ

Programda ayrıca Muharrem ayı dolayısıyla Esenlerli kadınların okudukları 20 milyon 160 bin salavatı sembolize eden salavat çiçekleri de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edilmek üzere sahneye getirildi. Şair Dursun Ali Erzincanlı’nın da şiirleriyle renk kattığı programda, binlerce vatandaşa Muharrem ayının sembolü aşure dağıtıldı.

Diğer Haberler