Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Ekim 2011

ABONE OL

Kardeş köylere kardeş eli

Van’da yaşanan depremin ardından depremzedelerin imdadına yetişen Esenler Belediyesi, kardeş köy olarak tüm ihtiyaçlarını üstlendiği Van’ın Erciş ilçesine bağlı Pay, Kızılören ve Yankıtepe köylerine içerisinde su, çadır, battaniye, katalitik soba, çocuk bezi, mont, kazak, çizme gibi yardım malzemelerinin bulunduğu yardım konvoylarını bölgeye sevk etti.

Esenler Belediyesi, Van için ikinci yardım konvoyunu yola çıkardı…

Van’da yaşanan depremin ardından depremzedelerin imdadına yetişen Esenler Belediyesi, kardeş köy olarak tüm ihtiyaçlarını üstlendiği Van’ın Erciş ilçesine bağlı Pay, Kızılören ve Yankıtepe köylerine içerisinde su, çadır, battaniye,  katalitik soba, çocuk bezi, mont, kazak, çizme gibi yardım malzemelerinin bulunduğu yardım konvoylarını  bölgeye sevk etti.

Van’da yaşanan ve yüzlerce vatandaşın hayatını kaybettiği depremin ardından hemen harekete geçip bölgeye yardım elini bölgeye uzatan Esenler Belediyesi, “Kardeş Köy” projesi kapsamında;  ilçede toplanan deprem yardımlarının ikinci konvoyunu Van’ın Erciş ilçesine bağlı Pay, Kızılören ve Yankıtepe köylerine sevk etti. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Rumeysa Semiz ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı törenle;  Atışalanı Caddesi’nde kurulan Van Deprem Yardım Çadırı önünden bölgeye hareket eden yardım konvoyları ile ilgili açıklama yapan Esenler Belediye Başkanı Göksu, Van’da meydan gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından hemen harekete geçtiklerini belirterek, Esenler Belediyesi Kurtarma Ekibi’nin (ESKUT) bölgede çalışmalara başladığını kaydetti. ESKUT’un bölgede enkaz altından bir çok hayatın kurtarılmasına vesile olduğunu anlatan Göksu, oradaki insanların acılarını ve sevinçlerini paylaştıklarını söyledi. “Bizim görevimiz kardeşlik görevimizi yerine getirmektir” diyen Göksu, “Oradakiler bizim kardeşlerimiz. Van’daki kardeşlerimiz orada üşüyorsa biz de üşüyoruz, onlar orada gülüyorlarsa biz de burada gülüyoruz” dedi.

Esenler halkının kardeşlik eli Van’da

Geçtiğimiz günlerde gıda,  giysi ve acil ihtiyaç malzemelerinden oluşan 2 tır ve 2 kamyonu bölgeye sevk ettiklerini hatırlatan Göksu,  şimdi de AK Parti İl Başkanlığı tarafından organize edilen bir projeyle İstanbul’daki AK Partili bütün belediyelere Van’daki bütün köylerin kardeş köyler olarak verildiğini belirtti. Bu anlamda Esenler Belediyesi’nin de Van’ın Erciş ilçesine bağlı Pay, Kızılören ve Yankıtepe köylerini kardeş köy olarak görüp bütün ihtiyaçlarını üstlendiklerini vurgulayan Göksu, bu 3 köyün bütün ihtiyaçlarını tespit ettiklerini, gerekli fizibilite çalışmaların yapıldığını ifade etti.  İçerisinde battaniye, yatak, yorgan, kazak, mont gibi kışlık malzemeler ile su ve çadır gibi acil ihtiyaçlardan oluşan 3 kamyon dolusu yardımları yola çıkarttıklarını belirten Göksu, bu kamyonların bölgeye ulaşır ulaşmaz, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın orada kurduğu Yardım Organizasyon Merkezi’ne yardımları teslim edeceklerini ve yetkililerle beraber kardeş köylerde yardımları dağıtacaklarını söyledi. Van’da hayat normale dönünceye kadar Esenler Belediyesi ile Esenler halkının kardeşlik elinin bu 3 köyün üzerinde olacağını ifade eden Göksu,  bu köyler sürekli takip edeceklerine dikkat çekerek, “Oradaki kardeşleriniz bizden talep ederse, neye ihtiyaçları varsa, burada hep birlikte organize olarak kardeşlik elimizi onlara ulaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

Musibet gelmeden tedbirimizi almalıyız

Van’da yaşanan deprem sonrası bölgeyi ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’ün yaptığı açıklamalara işaret ederek konuşmasına devam eden Göksu, “Çürük binanın içinde tevekkül olmaz. Önce binayı sağlamlaştıracaksın. Sonra tevekkül edeceksin. Bina sağlam olmadan takdir-i ilahi demekle olmuyor bu işler. Bizler bu anlamda Esenler halkı olarak kendi binalarımızın ne olduğunu ve hangi tedbirleri almamız gerektiğini, nasıl yaparsak öylesine büyük bir felaketle karşılaşmayız diye düşünmemiz lazım. Şunu unutmayacağız: Van’da bir felaket yaşandı, biz oraya koştuk. Ama Allah korusun, İstanbul’da bir felaket yaşanırsa, Van buraya gelemez. Onun için biz musibet gelmeden tedbirlimizi almalıyız” dedi. Göksu, bu anlamda olası bir depreme karşı tedbir aldıklarını belirterek, “Esenler’de bunun yoğun bir çalışma var. Esenler’deki her bir kardeşimizin hem desteğini hem duasını bekliyoruz. Biz inşallah musibeti yaşamadan tedbirimizi alırız ve böylece deprem değil, bina öldürür diyorlar ya bizler bu anlamda gerekli tedbirlerimizi alıp hızlı bir şekilde halledeceğiz” diye konuştu. Göksu, konuşmasının ardından beraberindeki ekiple beraber yardım konvoylarını kardeş köylere uğurladı.  Korna sesleri eşliğinde yola çıkan yardım konvoyları halkın umut dolu bakışları arasında bölgeye hareket etti.

 

Diğer Haberler