Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Ekim 2016

ABONE OL

Karataş’ın Dilinden Kerbela

Esenler Belediyesi'nin düzenlediği "Âl-i Abâ Aşkına" adlı programda Kerbela Olayı'nı anlatan Prof. Dr. Mustafa Karataş, "Türk dünyası hiçbir zaman Yezid'den taraf olmamıştır. Türkler hep Ali ve Hüseyin'den yana olmuşlardır" dedi.

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği “Âl-i Abâ Aşkına” adlı programda Kerbela Olayı’nı anlatan Prof. Dr. Mustafa Karataş, “Türk dünyası hiçbir zaman Yezid’den taraf olmamıştır. Türkler hep Ali ve Hüseyin’den yana olmuşlardır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün organizasyonuyla “Âl-i Abâ Aşkına” ismiyle Muharrem Ayı Özel Programı düzenlendi. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen program, Fatih Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda Prof. Dr. Mustafa Karataş, Kerbela şehitlerini ve Muharrem ayının feyzini anlattı.

YEZİD’İN KARŞISINDAYIZ

Prof. Dr. Mustafa Karataş, Kerbela Olayı’nda zalimlerin karşısında olduğumuzun altını çizerek, “1 Muharrem’den 10 Muharrem’e kadar 70 kişiyi Yezid’in ordusu kuşatıyor. Allah’ın haram kıldığı her şey cereyan etmeye başlıyor. İslam’a göre savaşın da kuralları vardır. Gözü dönen insanlar bunları hiçe saymışlardır. Ehl-i Beyt Fırat’ın kenarında susuz bırakılıyor. 9 Muharrem’de Hz. Hüseyin hutbe okuyor. Hz Hüseyin, ‘Ey zalimler bırakın bizi gidelim. Yolumuzu kesmeyin, siz kimsiniz? Ben Rasulullah’ın torunu Ali’nin oğluyum. Dedemin bana reyhanım dediğini duymadınız mı?’ diyor. Hz. Hüseyin’i altmışa yakın yerinden yaralayıp atından düşürdüler. Kundaktaki çocukları öldürmek istediler. Biz hep zalimin karşısındayız. Türk dünyası hiçbir zaman Yezid’den taraf olmamıştır. Türkler hep Ali ve Hüseyin’den yana olmuşlardır. Bu milletin mayası sağlamdır” şeklinde konuştu.

Karataş’ın sohbetinin ardından Tasavvuf Müziği sanatçısı Agâh, Ehl-i Beyt ilahilerinden oluşan bir konser verdi.

Diğer Haberler