Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Mart 2012

ABONE OL

Karataş Çanakkale’yi Anlattı

Esenler Belediyesi tarafından geleneksel haline getirilen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş idi. "Çanakkale Zaferi ve Şehitlik" başlığı altında bir konferans veren Karataş; vatanı milleti için hayatlarını feda eden Mehmetçikleri rahmetle yad ettiklerini dile getirerek, “Çanakkale'de Müslümanlar yenilseydi, İstanbul kalmayacaktı" dedi

Esenler Belediyesi tarafından geleneksel haline getirilen Gönül Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş idi.

 “Çanakkale Zaferi ve Şehitlik” başlığı altında bir konferans veren Karataş; vatanı milleti için hayatlarını feda eden Mehmetçikleri rahmetle yad ettiklerini dile getirerek, “Çanakkale’de Müslümanlar yenilseydi, İstanbul kalmayacaktı” dedi…

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Gönül Sohbetleri’nin konuğu Doç. Dr. Mustafa Karataş, Çanakkale savaşından kesitler vererek, bu savaşta İngilizlerin, Fransızların, Yeni Zelandalıların Osmanlı’ya karşı savaştığını; hatta Müslüman ülkelerden bile asker toplandığını dile getirerek, bunun da İngilizlerin oyunu olduğunu söyledi.

Duygulu anların yaşandığı konferansta, tarihin gelecek nesillere mutlaka doğru bir şekilde aktarılması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Mustafa Karataş, Çanakkale Savaşı’nın büyük fedakârlık ve zor şartlar altında kazanıldığını anlattı.

Allah’ın müminlerin canlarını ve mallarını Cennet karşılığında satın aldığını söyleyen Karataş, Cennet’e giden yolların çaba ile aşılacağını Cehennem’e giden yolların ise kaygan biz zemin olduğunu kaydetti.

Tüm ümitlerin yitirildiği, her şeyin yok olduğu bir anda bataryasında 275 kiloluk gülleyi kaldırarak topunu doldurup Allah’ın izniyle ateşleyen Topçu Seyit Onbaşı’nın gücünü imanından aldığını da söyleyen Karataş, “Milletimiz, Çanakkale Zaferi’yle; dini ve vatanı söz konusu olduğunda nasıl bir destan yazacağını cümle âleme göstermiştir” dedi.

Ayet ve hadislerden örnekler vererek konuşmasına devam eden Doç. Dr. Karataş Cennet’i kazanmanın en kolay yolunun anne ve babanın rızasını kazanmak olduğunu söyleyerek, dünya ve ahret saadetinin anne ve babanın rızasıyla mümkün olduğunun altını çizdi.

  Karataş son olarak, “Bizans’ı titreten komutan sadece 21 yaşında bir padişahtı. Günümüzde 21 yaşındaki gençlerimize hiçbir şey teslim edemiyoruz. Bunun sebebi de onlar hem dünyada Allah’ın kendilerine bahşettiği nimetlere şükretmişler, ahreti kazanmak için de ellerinden ne geliyorsa onu yapmışlar ve zafere ulaşmışlardı” diye konuştu.

 Salavat ve dualarla sona eren Program bitiminde Doç. Dr. Mustafa Karataş’a çiçek takdim edilirken vatandaşların hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Diğer Haberler