Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Ekim 2017

ABONE OL

Kaplan, Suudi Arabistan’ı Eleştirdi

Esenler'de düzenlenen Fikir Atölyesi'nde konuşan Yusuf Kaplan, Selefi bir İslâm algısını dünyaya yaymaya çalışan Suudi Arabistan'ın Müslümanları İslâm'dan uzaklaştırma çabasında olduğunu söyledi.

Esenler’de düzenlenen Fikir Atölyesi’nde konuşan Yusuf Kaplan, Selefi bir İslâm algısını dünyaya yaymaya çalışan Suudi Arabistan’ın Müslümanları İslâm’dan uzaklaştırma çabasında olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Gazeteci Yusuf Kaplan, programda ehl-i sünnet omurganın öneminden ve Suudi Arabistan’ın Müslümanları İslâm’dan uzaklaştırma projelerinden bahsetti.

EHL-İ SÜNNET BİR GÖKKUBBEDİR

Ehl-i sünnetin aslında bütün farklı yorumları kapsayan bir gökkubbe olduğunu söyleyen Kaplan, “Bunun anlaşılabilmesi için iyi bir tarih felsefesi birikimine ihtiyaç var. Sadece İslâm tarihi değil de Avrupa tarihini ve Müslümanların tarih boyunca maruz kaldıkları sorunları ve bu krizlerin nasıl aşıldığını öğrenmek lâzım. Farklı dinlerin, kültürlerin, medeniyetlerin barış içinde yaşamalarının mümkün olduğu bir şeyden bahsediyoruz. Bu ehl-i sünnet omurga altında var olan bir şey. Ehl-i sünnet omurga derken aynı zamanda ayağımızı bastığımız zeminden de bahsetmiş oluyoruz” dedi.

MÜSLÜMANLAR İSLÂM’DAN UZAKLAŞTIRILIYOR

Müslümanların İslâm’dan uzaklaştırılmaları noktasında Suudi Arabistan’ın rolünden bahseden Kaplan, “Suudi Arabistan her yerde örgütleniyor. Selefi bir İslâm algısını tüm dünyaya yayıyor. Kendi saplantıları ve dümdüz sığlaştırılmış bir İslâm algıları var. Örnek vermem gerekirse, Tanzanya’da Zanzibar Adası’nda üç tane üniversite var. İki tanesi Suud’ların inşa ettiği ve yürüttüğü üniversite. Üniversiteye acayip para aktarıyorlar, devlet üniversitesi ise maalesef dökülüyor. Müslümanları İslâm’dan uzaklaştırma projesinin ilk ayağı Selefilik üzerinden terörle özdeşleştirilmesi. Eğer bu işe yaramazsa ılımlaştırılan İslâm’la, sahte bir dinin icat edilerek İslâm’ın ruhunun öldürülmesi. Dolayısıyla iki kıskaç arasına Müslümanları ittiler” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler