Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Mart 2019

ABONE OL

Kandilli Rasathanesi’nde ‘istanbul Dersi’

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, "İstanbul Dersleri"nde Esenlerlilere, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nü gezdirerek bilgi verdi.

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, “İstanbul Dersleri”nde Esenlerlilere, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nü gezdirerek bilgi verdi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “İstanbul Dersleri”nde Esenlerli kadınlar, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret ettiler.

GÖZLEM EVİ OLARAK KURULDU

Kandilli Rasathanesi’nin, Fatin Gökmen tarafından 1911 yılında bir gözlem evi olarak kurulduğunu söyleyen Bağlan, “Kandilli Rasathanesi 1868’de meteoroloji istasyonu olarak kuruldu. 31 Mart olayları sırasında tahrip edilen yapı daha sonra Matematikçi Fatih Gökmen tarafından 1911 yılında Kandilli’ye taşındı. Başlangıçta sadece gözlem evi olarak kullanılan yapıda, İstanbul için hava tahmin raporları hazırlanırdı. Bu binanın bakır kaplı kulesi 1933’te yapılıyor ve 1982 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlanıyor” bilgilerini verdi.

DEPREME KARŞI HAZIRLIKLILAR

İstanbul Dersi öğrencileri Afete Hazırlık Eğitim Birimi, Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi, Astronomi Laboratuarı ve Meteoroloji Laboratuarını gezerek, yetkililerden birimlerde yapılan işler hakkında bilgi aldı. Afete Hazırlık Eğitim Birimi’nde ziyaretçiler için deprem öncesi ve sırasında alınması gereken önlemler deprem simülasyonu eşliğinde anlatıldı.

Diğer Haberler