Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Haziran 2011

ABONE OL

Kahvecileri dinledik

Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nün periyodik olarak düzenlediği “Esnaf Buluşmaları”nın sonuncusu kahvehane, internet kafe vs umuma açık işletme sahipleriyle yapıldı.

Esenler Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nün periyodik olarak düzenlediği “Esnaf Buluşmaları”nın sonuncusu kahvehane, internet kafe vs umuma açık işletme sahipleriyle yapıldı. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen dördüncü Esnaf Buluşması’nda, kahvehane, internet kafe vs umuma açık işletme sahiplerinin sıkıntılarını Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın ile Ruhsat Denetim Müdürü Yakup Yeşiltaş dinledi.  “Buluşma Paylaşma ve Çözümleme Projesi” adı verilen proje kapsamında düzenlenen toplantı, Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın’ın niçin bu toplantıların düzenlendiğine dair bilgi vermesiyle başladı. Aydın, “Sizleri buraya toplamadaki amacımız, tüm esnaf kesimleri ile bu tür toplantılar yaparak karşılaşabileceğiniz sıkıntıları en aza indirebilmektir. Bugün de sizleri burada dinleyerek problemlerinize çözümler üretmeye çalışacağız” dedi.Daha sonra işletme sahipleri mikrofonu alarak tek tek sıkıntılarını dile getirdiler. Kahvehaneler, internet kafe, ganyan bayii, düğün salonu ve oyun salonu sahipleri karşılaştıkları çeşitli problemleri sıraladılar.  Kahvehane işleticileri özellikle parklarda ve derneklerde oyun oynatılmasından şikayetçi  olup sigara yasağının kendilerini ciddi sıkıntılara düşürdüğünü anlattılar. Sigara yasağı ile ilgili cezaların kahvehaneye değil de müşteriye kesilmesi istenilen toplantıda, derneklerin pazarcılara çay vermesinin engellenmesi de dile getirildi. Parklarda dizüstü bilgisayar bulundurulması ve buraların internet kafe gibi kullanılması da diğer bir şikâyet oldu.

Dinlediğiniz için teşekkür

İşletme sahiplerinden bazıları da hafta tatili ruhsatı uygulamasının kalkmasına rağmen yanlışlıkla harçlarını belediyeye yatırdıkları ve bunları geri alamadıklarını dile getirdiler. Toplantıda hazır bulunan İstanbul İnterten Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Metin Baltaoğlu da söz alarak, “Esnaflarımızı böyle toplayıp sorunlarınızı dinlediğiniz için Esenler Belediyesi olarak sizlere teşekkür ediyoruz” dedikten sonra 2011 yılbaşından sonra yanlışlıkla ödenen hafta tatili harçlarının geri alınması ile ilgili ne yapılabileceğini sordu.

Hafta tatili ruhsatı kalktı

Toplantı sonunda bütün soruları cevaplandıran Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, “Esenler Belediyesi olarak sizlerin sıkıntılarını çözmek için uğraşıyoruz. Sizlere yeni problemler üretmek derdinde değiliz. Bir kanunla yılbaşından itibaren hafta tatili ruhsatları kalktı. Ancak yılbaşından sonra bazı arkadaşlarımız bunu ödemiş. Bunları geri ödemek için bir çalışma yaptık ama bir çıkar yol bulamadık” dedi.

Bu deveyi güdeceğiz

Sigara yasağı konusuna da değinen Aydın, “Kanunlar insanların mutluluğu, huzuru için çıkarılıyor. Kanun, nizam olmazsa anarşi olur. Ancak bazı kanunlar toplumun büyük bir kısmının lehine olurken, çok az bir kesimin de aleyhine oluyor. Burada çoğunluğun menfaati esas alınır. Belediye olarak bizim yetki ve sorumluluklarımız belli. Bunun için sigara yasağı konusunda bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Ancak şundan emin olun ki, Esenler Belediyesi Meclisi’nde yetkilerimiz dahilinde aldığımız tüm kararlarda, toplumun ekseriyetinin yararlarını gözetiyoruz. Biz hiçbir zaman (ya deveyi ya güdeceksin, ya bu diyardan gideceksin) demiyoruz. Hep birlikte en doğrusunu bulacağız, bu deveyi güdeceğiz. Tüm şikayetlerinizi not aldım, yetkimiz dahilinde olan hepsini çözeceğiz ” şeklinde konuştu.

 

Diğer Haberler