Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Şubat 2017

ABONE OL

Kahramanlar 15 Temmuz’u Anlattı

15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde büyük katkı sağlayan 'İçimizdeki Kahraman Gaziler' Adviye Gül İsmailoğlu, Servet Başaran ve Metin Doğan, o gece yaşadıklarını Esenler'de anlattı.

15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde büyük katkı sağlayan ‘İçimizdeki Kahraman Gaziler’ Adviye Gül İsmailoğlu, Servet Başaran veMetin Doğan, o gece yaşadıklarını Esenler’de anlattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, “Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar” projesi kapsamında düzenlenen programda, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin önlenmesinde büyük katkı sağlayan gaziler Adviye Gül İsmailoğlu, Servet Başaran veMetin Doğan, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. Geceye Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

EsenlerBelediyesi Dr. Kadir TopbaşKültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen program, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Programda kumdan resimler çizen Sanatçı Veysel Çelikdemir, “15 Temmuz” temalı gösteri sundu.

ZAFER ALLAH’IN, GAZİLİK BİZİM OLDU

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’daİstanbulBüyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasını işgal edenlere direnen ve vurularak yaralanan 14 yaşındaki Adviye Gül İsmailoğlu, o gece şehit olmak için abdest alarak ailesiyle evden çıktığını söyledi. Darbeci askerlerin silahından çıkan kurşunlarla yaralanma anından bahseden İsmailoğlu, “Mermi sol kolumdan girip sırtımdan çıktı. Onlar bizi vururken bizim canımızı acıtacaklarını zannediyorlardı ama aslında onlar bize gururla taşıyacağımız birer madalya taktılar. Bizi Allah’ın huzurundaki en şerefli makamlardan gazilik ve şehitlik makamına yücelttiler. Zafer Allah’ın, gazilik bizim oldu” ifadelerini kullandı.

Darbeci askerler hakkında şikayetçi olduğunu belirten İsmailoğlu, “Mahkemede onlarla karşı karşıya kalınca yüzlere bakarak, ‘Siz daha 14 yaşında bir kız çocuğu ile baş edemediniz. Nasıl bu ülkeyi ele geçirecektiniz?’ demek istiyorum” dedi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu iki parmağını kaybederek gazi olan Servet Başaran da o gece köprüde yaşananları anlattı.

İRADEYİ GÜÇLÜ KILAN ŞEY VİCDANDIR

Atatürk Havalimanı’nı işgal etmeye giden tankların önüne yatarak durduranMetin Doğanise konuşmasında bu eyleme nasıl karar verdiğini aktardı. Doğan, “Sadece orada benim ölümüm, binlerce insanı kurtaracağı için ‘tankın önüne yatmalıyım’ diye düşündüm. ‘Paletlerin altında biri ezilirse insanlar hızlı bir şekilde sokağa çıkar’ diye düşündüm. Tanklara ve askerler dönerek ‘ben buraya ölmeye geldim’ dedim” diye konuştu.

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın çağrısından sonra insanların akın akın sokağa çıkmasıyla darbe teşebbüsünün başarısızlıkla sonuçlandığı dile getiren Doğan, “Beni orada güçlü kılan irademin ve benliğimin güçlü olmasıydı. İradeyi güçlü kılan şey vicdanın kuvvetli olmasıdır. Zulüm size karşı değil başkasına karşı da yapılmış olsa da zalimin karşısına dikilin.” değerlendirmesinde bulundu.

DURSUN ALİ ERZİNCANLI VATAN İÇİN ŞİİRLER OKUDU

Programın sonundaŞair Dursun Ali Erzincanlı, 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir için yazdığı “30 Kuş” şiiri başta olmak üzere çeşitli şiirler okudu.

Diğer Haberler