Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 6 Şubat 2012

ABONE OL

Kadınlara Eğitim Semineri

KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesi kapsamında “ Çocuk gelişimi” ile ilgili seminer alan kadınlar, bebek ve çocuk bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları öğrendi.

KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesi kapsamında “ Çocuk gelişimi” ile ilgili seminer alan kadınlar, bebek ve çocuk bakımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları öğrendi.

AK Parti Milletvekili ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Türkan Dağoğlu, kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatına katılması amacıyla Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesi kapsamında eğitim alan kadınlara “Çocuk gelişimi” ile ilgili seminer verdi. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere toplam 75 kadın katıldı. Semineri veren AK Parti Milletvekili ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Türkan Dağoğlu, kendisi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra bebek ve çocuk bakımı hakkında konuşmasına başladı. Türkiye’nin en fazla ihtiyaç duyduğu mesleklerin başında Çocuk bakımı ve yaşlı / hasta bakımının geldiğini söyleyen Prof. Dr. Dağoğlu, “Bunlar çok büyük bir ihtiyaç. Esenler Belediyesi bu konunun üzerine eğiliyor ve sizlere bu konuda kurslar veriyor. Bir anlamda altın bileziği sizin bileğinize takmak istiyor. Ç ok büyük ve güzel bir aşama bunlar” dedi. Bugün Türkiye’nin hayal edemeyeceği bir takım imkânlara kavuştuğunu dile getiren Dağoğlu, özellikle erken doğan prematüre bebeklerin yaşatılması ilgili çok güzel aşamaların kat edildiğini belirterek, bu konuda hem halkı bilgilendirmeye yönelik çalışmaların yapıldığını, hem de doktorların daha fazla geliştirildiğini vurguladı.

Çocuklarınıza babalarına şikayet etmeyinÇocuk ve Bebek bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlatarak konuşmasına devam eden Dağoğlu, ebeveynlerin çocuklara bağırmaması ve şiddet uygulamaması gerektiğine dikkat çekti. Çocuk gelişiminde çocuğun bedensel ve zihinsel gelişiminin çok önemli olduğunu belirten Dağoğlu, özellikle hanımlara seslenerek “Hanımlar, çocuklarınıza seni babana söyleyeceğim kelimesini asla kullanmayın.  Çocuklarınızla problemi sizin çözmeniz gerekiyor. Kendinize güvenin.  Eğer sizin çözemeyeceğiniz bir problem varsa oturup ailece çözmeye çalışın” dedi.

Teklif var ısrar yokKonuşmasının ardından dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Dağoğlu, bir dinleyicinin 0-6 yaş arası çocuklara hijyen kurallarını nasıl öğretebilirim? sorusunu “Sofrada mutlaka bir el bezi bulundurun ve ellerini ve ağzını silin. Yemek sonrasında da ellerini yıkayın. Önce oyuncak diş fırçasıyla 3 yaşından sonra da macunla dişlerini fırçalayın” diye cevapladı. Dağoğlu, bir başka dinleyicinin “Çocuğum çok iştahsız, yeme yemek istemiyor, ne yapmam gerekiyor? sorusunu ise şöyle cevapladı:“Dünyada iştah açan bir iştah şurubu söz konusu değil. Çocuk sağlıklı ise iştahsızlığının nedeni psikolojiktir. Yemeğini yerse yiyecek, yemezse ısrar etmeyin. Teklif var ısrar yok. Eğer siz ısrar ederseniz bir psikolojik iştahsızlık ortaya çıkar.”

 

Diğer Haberler