Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Ocak 2014

ABONE OL

Kadın Toplumun Öznesi

Kadın Yasal Hakları Eğitimi Semineri’nde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Kadın, kendisini bu toplumun temel öznesi görüp ve bunu yaratılıştan gelen haklarının inşası olarak toplumun merkezine taşırsa, toplum hak ve hukuk içinde birbirin korur hale gelir” dedi.

Kadın Yasal Hakları Eğitimi Semineri’nde konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Kadın, kendisini bu toplumun temel öznesi görüp ve bunu yaratılıştan gelen haklarının inşası olarak toplumun merkezine taşırsa, toplum hak ve hukuk içinde birbirin korur hale gelir” dedi.

Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından Kadın Yasal Hakları Eğitimi Semineri düzenlendi.

Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere; Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Kadın Kolları üyeleri ve çok sayıda kadın katıldı. Seminer öncesinde bir konuşma yapan KADEM Başkanı Sare Aydın, KADEM’in faaliyetleri hakkında bilgi vererek, kadınların yasal haklarını bilmeleri gerektiğini söyledi.

Aydın’dan sonra konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; insanın kendi hayatındaki temel haklarını ve yaratılıştan gelen haklarını bilmesinin önemli olduğunu söyledi. Toplumun önemli öznesinin kadın olduğunu belirten Göksu, “Eğer kadın, kendisini bu toplumun temel öznesi olarak görür ve temel özne olmanın da gereğini yaratılıştan gelen haklarının inşası olarak toplumun merkezine taşırsa, işte o zaman toplum hak ve hukuk içinde birbirini koruyan, birbirini gözetleyen ve birbirlerine bakar hale gelir” dedi.

EVLER MUTLUYSA TOPLUM DA MUTLU

Toplumda bir arada yaşamanın hukukunu inşa etmenin, çok kolay olmadığını söyleyen Göksu, herkesin önce kendi hakkını bilmesi gerektiğini söyledi. “Bir insan için en büyük erdem, kendi hukukunu korumadır” diyen Göksu, kendi hukukunu koruyamayan bir kişinin başkasının hakkını koruyamayacağını söyledi.

Kadınların gerek sosyal ve kültürel gerekse eğitim faaliyetlerinde kadınların eğitim alanında atacağı her bir adımını çok önemli olduğunu belirten Göksu, Esenler’de kadınlar için hayata geçirdikleri projeleri anlatarak devam etti. Esenler’de 13 bin anneye Boğaz turu yaptırdıklarını ifade eden Göksu, Çanakkale’ye çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 20 bin kişiyi götürdüklerini söyledi. Bahar ayında da kadınları Göktürk’teki piknik alanına götüreceklerini ve Anne Çocuk Merkezi’ni de yakın bir zaman içinde hizmete açacaklarının haberini veren Göksu, “Siz mutlu olursanız evler mutlu olur. Evler mutlu olduğunda da toplum mutlu olur. Eğer bir toplumda kadın tebessüm ederse, toplum tebessüm eder. Bir toplumda kadın mutluysa toplum mutlu olur. İstiyoruz ki, hayatın her alanında siz var olun. Her kim ki hayatın bir eksiklik hissediyorsa, orada biz olalım. Gören göz, işiten kulak, tutan el olalım istiyoruz” diye konuştu. Göksu, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra sözlerini tamamladı.

BİLMEK ÇOK ÖNEMLİ

Göksu’dan sonra konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan da, “Sizlerin burada alacağı eğitim çok değerli. Faydasına çok inanıyorum. Buraya geldiğinizde öğrendiğiniz bilgileri sadece kendinize saklamayın” dedi. “Bilmek çok önemli” diyen Asan, “Bilmek de durup dururken olmaz. Gidip bir eğitim programına katılmanız, dinlemeniz, not almanız ve özümsemeniz lazım. O sizi değiştirecek” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadınlarla ilgili yaptığı çalışmaları anlatan Asan, kadın haklarıyla ilgili AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte ülkemizde muazzam çalışmalar yapıldığını söyledi.

Kadın Yasal Hakları Eğitiminin kadınlar için çok önemli olacağını belirten Asan, “ Haklarınızı hukukunuzu, yasal haklarınızı öğrenin. Böylece. Ayaklarınızı yere daha sağlam basıp, ne yaptığınız bilincinde olacaksınız. Kendi çocuklarınıza daha büyük faydalı olacaksınız. Eğitimli kadınların çocukları da eğitimli oluyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından seminerde; Avukat Helin Görgül ve Avukat Solman Kıran kadının evlilik ve boşanma hükümleri çerçevesindeki haklarını, şiddete yönelik kadın haklarını, sosyal güvenlik alanındaki kadın hakları ve düzenlemeleri ile iş hukuku alanında kadınlara yönelik düzenleme ve değişikleri hakkında dinleyicileri bilgilendirdiler.

Diğer Haberler