Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 23 Aralık 2015

ABONE OL

”kadim Kahire” Sergileniyor

Fotoğraf sanatçısı Ekrem Arslan'ın, Kahire'nin kent ve mimari yapısını tarihsel ve sosyolojik bağlamda ele alan fotoğraflarının yer aldığı "Aidiyet" sergisine Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi ev sahipliği yapacak.

Fotoğraf sanatçısı Ekrem Arslan’ın, Kahire’nin kent ve mimari yapısını tarihsel ve sosyolojik bağlamda ele alan fotoğraflarının yer aldığı”Aidiyet”sergisineDr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi ev sahipliği yapacak.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen “Aidiyet”sergisi, 24 Aralık Perşembe günü 14.00’te Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açılacak. Sergi 31 Aralık’a kadar sürecek.

Kadim Kahire üzerine fotoğraflar

973 tarihinden 1805 tarihine kadar bir büyük merkez olarak 6 İslam devletine ev sahipliği yapan Kahire’nin, bu tarihler arasında inşa edilmiş kent ve mimari yapısı, bugün Eski Kahire/İslami Kahire ya da sergiye isim verdiği şekliyle Kadim Kahire diye adlandırılan bölgesini, tarihsel ve sosyolojik bağlamıyla ele alıyor.

Sergi, Kahire’yi geçmişten günümüze önemli kılan ve şehrin nüvesini oluşturan bu bölgeyi mercek altına alıyor ve bir toprak parçasını şehir yapan nedir sorusu üzerine kuruluyor. Bu doğrultuda, mekânın insanı anlamlandırması mümkün müdür ve mimari zamanı hapsedebilir mi soruları, serginin konusunu oluşturan ve canlı bir örnek üzerinden tahlil edilmeye çalışılan temalar olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor.

Ekrem Arslan Kimdir?

Fotoğraf Sanatçısı Ekrem Arslan Yönetmen, Yapımcı ve Yazar. Sinema, Dizi ve Televizyon alanında birçok proje yaptı ve yönetti. Şu an Atv kanalında yapımcı ve yönetmen olarak çalışıyor. Arslan, Ulusal ve uluslararası alanda birçok belgesel film ve fotoğraf projesine de imza attı.

Sabah Gazetesi, Kulis Tiyatro Dergisi ve Melamet Dergisi’nde görsel sanatlar üzerine yazılar ve eleştiriler yazan Ekrem Arslan, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesidir ve çeşitli eğitim kurumlarında film yapımı, senaryo, fotoğraf ve görüntü yönetmenliği üzerine dersler vermektedir.

ZİFİRHANE isimli görsel sanatlar üzerine faaliyet gösteren oluşumun kurucusudur.

Diğer Haberler