Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Ocak 2012

ABONE OL

Kademe’yle İş Hayatına Atılacaklar

İşveren ve çalışan kadının güvenliğini esas alan KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesi kapsamında mesleki eğitim almaya başlayan kadınlar, iş hayatına nitelikli bir iş gücü olarak katılmaya hazırlanıyor.

İşveren ve çalışan kadının güvenliğini esas alan KADEME  (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesi kapsamında mesleki eğitim almaya başlayan kadınlar, iş hayatına nitelikli bir iş gücü olarak katılmaya hazırlanıyor.

Esenler Belediyesi tarafından kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatına katılması amacıyla hayata geçirilen KADEME (Kadını Destekleme ve Mesleki Eğitim Merkezi) projesi kapsamında Yardımcı Kadın, Çocuk Bakımı ve Yaşlı/Hasta Refakati alanında mesleki eğitim programları başladı.  İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen işveren ve çalışan kadının güvenliğini esas alan proje ile istihdam edilen kadınlar, çalışma yaşamına nitelikli bir iş gücü olarak katılmaya hazırlanıyor. Esenler genelinde sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunan proje kapsamında; ilçede yaşayan sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı 18-54 yaş aralığındaki kadın kursiyerler; tercih ettikleri 3 ayrı iş alanında eğitimlere katılıyor. 17 Şubat 2012 tarihine kadar devam edecek eğitim programlarında, kursiyerler toplam 3 hafta boyunca alacakları eğitimlerden sonra Esenler Belediyesi’nin aracılığıyla çalışacakları yerde karşılıklı güvene dayalı olarak işe başlayacaklar.

Hafta içi 3 saat eğitim Alanlarında uzman eğitmenler tarafından eğitim alan toplam 75 kadın kursiyer, tercih ettikleri mesleki eğitim programlarında hafta içi her gün 3 saat olmak üzere kapsamlı bir eğitim alıyor. Amaca uygun bilgi, beceri ve yetkinlik kazanarak tercih ettikleri iş alanlarında kalifiye eleman olarak istihdam edilecek kursiyerler,  katıldıkları programa göre aldıkları mesleki alan derslerinin yanı sıra yenilikçi ve güncel modüler eğitim programları çerçevesinde iletişim eğitimi, davranış kuralları, kültürel gelişim, etik, sosyal hayat ve kişisel gelişim konuları olmak üzere  “İletişim Eğitim Modülü” ne ve ilkyardım ve güvenlik üzerine de “Güvenlik Eğitim Modülü” ne göre eğitimler alıyor.

Mesleki eğitim programları kapsamında; hasta ve yaşlı refakatçiliği alanındaki mesleki eğitim programına katılan kursiyerler beslenme ilkeleri, hasta bakımı, yaşlı bakımı, oda ve kişi temizliği ve hijyeni ile uğraş terapisi konularında eğitim alırken; “Yardımcı Kadın” alanında eğitim alan kursiyerler ise; ev içi mekanlar için eğitim, temizlik araç ve gereçleri ve kullanımı, temizlik malzemeleri ve hijyen konu başlıkları altında çeşitli eğitimler alıyorlar. Bebek ve çocuk bakımı alanında kendilerini geliştirmek ve istihdam edilmek isteyen kursiyerler de beslenme ilkeleri, çocuk bakımı, bebek bakımı, oda ve kişi temizliği ve hijyeni,  elişi ve oyunlar hakkında uzmanlardan detaylı bir eğitim alıyor.

Eğitim sonrasında istihdamKursiyerler, eğitimlerini tamamladıktan sonra ilgili oldukları meslek alanında ayrıntılı bir şekilde eğitim aldıktan sonra proje bütçesi tarafından 3 aylık sosyal güvenliği sağlanmak üzere belirlenmiş olan iş alanında ve mekânlarda istihdam edilecekler. Eğitim sürecini başarı ile tamamlayarak istihdam aşamasına gelmiş olan kadınlar, sertifika ile aldıkları eğitimi de belgelemiş olacaklar. Projenin başarı ile tamamlanması sonucunda; Esenler Belediyesi bünyesinde KADEME adıyla kadının istihdamını öngören bir merkez kurulacak. Kadın istihdamının sürekliliğini sağlamak amacıyla proje daimi bir merkeze dönüştürülecek ve istihdamın da devamlılığı sağlanmış olacak.

Onlar, iş hayatına atılmak istiyorKADEME projesi,  istihdamının geliştirilmesi ve kadınlara yeni ufuklar açılması anlamında büyük bir önem taşıyor. Projeye dahil olup Yardımcı Kadın, Çocuk Bakımı ve Yaşlı/Hasta Refakati alanında mesleki eğitim programları alan kursiyerler de Türkiye’de istihdam alanındaki en önemli sorunlarından birisinin kadın istihdamı olduğunu söylüyor. AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye’deki kadın istihdam oranlarının son derece düşük olduğunu vurgulayan kursiyerler,  “Kadınların işgücüne katılımı toplumsal kalkınma için çok önemli”  diye konuşuyor. Kursiyerlerden bazılarının görüşleri şöyle:

Halime Çelik (47): Yardımcı Kadın alanında eğitim alıyorum.  Burada ev temizliği, ofis vb mekanların temizliği, temizlik araç ve gereçleri ve kullanımı ve hijyen konularında dersler görüyoruz. Aslında benim hiç de yabancı olmadığım konular bunlar. Ama işin eğitimini almak önemli tabi. Buradaki eğitimimin tamamlanmasının ardından kurum ve kuruluşlarda yardımcı kadın, çaycı ya da temizlik görevlisi olarak çalışmayı istiyorum. Daha önce bir konfeksiyonda çaycılık yapmıştım. Ancak sigortam olmadığı için işten ayrıldım. İnşallah bu eğitimden sonra sigortalı bir işte çalışacağım ve ailemin bütçesine katkıda bulunacağım.

Rukiye Özüm (42): İlk kez böyle bir eğitim programına katılıyorum. KADEME’yi ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Ben de bu projeden yararlanmak için hiç vakit kaybetmeden Esenler Belediyesi’ne başvurdum. Çok şükür başvurum kabul oldu. Eğitimlere başladık. Burada çok güzel şeyler öğreniyoruz. Kendimizi geliştiriyoruz. Çocuk bakıcısı olmak istiyorum. Çocuklarla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Onlar bizim en kıymetli varlıklarımız.

Nurgül Ortakkasapbaşı (39): Evime ekonomik anlamda katkıda bulunmak için böyle bir programa katıldım. Eşim işten çıkarıldı. Yardımcı kadın programını tercih ettim. Burada her gün 3 saat eğitim alıyorum. Temizlik konusunda bir çok yeni şey öğrendim. Diğer sınıflarla da iletişim, davranış kuralları, kültürel gelişim, ilkyardım ve kişisel gelişim gibi konular da ortak derslerimiz oluyor. Derslerin hepsi çok güzel geçiyor. Hem yeni insanlarla tanışıyor hem de  evde oturmak yerine buraya gelip eğitim alıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının statüsünün toplumsal yaşamın her alanında güçlendirilmesi anlamında bu proje gerçekten çok güzel ve anlamlı.

Asuman Kavak (36):  Bebek ve Çocuk Bakımı alanındaki mesleki eğitim programına katılıyorum. Çocuk bakımı bebek bakımı, oda ve kişi temizliği ve çocuk oyunları hakkında öğretmenimizden dersler alıyoruz. Ben 3 çocuk sahibi bir anneyim. Çocukları çok sevdiğim için bu alanda istihdam edilmek istiyorum. Daha önce çocuk bakımı ile ilgili hiçbir yerde çalışmadım. Ama bu konuda tecrübeliyim. Kendi çocuklarımı çok iyi bir şekilde yetiştirdiğime inanıyorum. Çocuk bakımı çok önemli bir iş aslında. Çocukların hepsi birer çiçek ve siz çocuğunuzu nasıl yetiştirirseniz öyle büyür ve gelişir.  Esenler Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum böyle bir projeyi hayata geçirdiği için.

 

Diğer Haberler