Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Nisan 2018

ABONE OL

İzciler 57. Alay’ın İzinde

Esenlerli izciler, Çanakkale Savaşları’nın 103. yıldönümünde Milli Bilinç Kampı'na katıldı. İzciler, 57. Alay’ın izinden yürüdü.

Esenlerli izciler, Çanakkale Savaşları’nın 103. yıldönümünde Milli Bilinç Kampı’na katıldı. İzciler, 57. Alay’ın izinden yürüdü.

Esenler Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü izcileri, Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen “Dedeciğim Ben Geldim” Çanakkale Milli Bilinç Kampı’na katıldı. Çanakkale Savaşları’nın 103. yıldönümünde Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyü yakınlarındaki Kocadere’de kamp yapan izciler, kahraman dedelerini andılar. Esenlerli izcilerin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerinden ve aralarında Hatay Reyhanlı Sığınma Kampı’nda kalan Suriyeli çocuklar ile Filistin, Lübnan, Gürcistan ve Kıbrıs’tan toplam 5 bin civarında izci katıldı.

KAHRAMAN DEDELERİNİN İZİNDEN GİTTİLER

Sabah top sesleriyle uyanan izciler, 103 yıl önce 57. Alay’ın yaptığı gibi hamur kızartması ve buğday çorbasından oluşan sabah kahvaltılarını yaptıktan sonra saçlarına kına yaktırarak ellerinde Türk bayraklarıyla Conkbayırı’na doğru yola koyuldular. Kamp alanından çıkışta izcileri mehter takımı uğurladı. Üzerlerinde ‘Dedeciğim Ben Geldim’ yazılı yeleklerle 57. Alay güzergâhından yürüyen izciler Conkbayırı’na ulaştılar.

İZCİ KAMP YAPTIĞI MÜDDETÇE YAŞAR

Dedelerinin yaşadığı o günleri anmak ve anlamaktan mutlu ve gururlu olduklarını söyleyen izciler, Çanakkale’de tarihi ve milli bilinçlerinin geliştiğini belirttiler. Esenler Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü adına konuşan Ocakbaşı Lideri Kemal Bilim, “İzcilerimiz yorucu bir yürüyüş olduğunu bilmelerine rağmen dedelerini anma bilinci ve vatan sevgisi ile 20 kilometrelik yürüyüşü başarıyla tamamladılar. Esenler izcileri olarak Erzurum’dan Çanakkale’ye tüm faaliyetlere katılıyoruz. ‘Yürü hür maviliğin bittiği yere kadar, izci kamp yaptığı müddetçe yaşar’ sözü ile kendimizi diri tutacak ve her koşulda kamp yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Diğer Haberler