Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Kasım 2016

ABONE OL

İyilik Kapısı Dualarla Açıldı

Türkiye'de ilk kez hükümet ve yerel yönetimlerin sosyal hizmet birimlerinin aynı çatı altında toplandığı Esenler İyilik Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Türkiye’de ilk kez hükümet ve yerel yönetimlerin sosyal hizmet birimlerinin aynı çatı altında toplandığı Esenler İyilik Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Esenler’in “İyilik Kapısı” dualar eşliğinde açıldı. Türkiye’de bir ilk olarak hükümet ve yerel yönetimlerin sosyal hizmet birimlerinin aynı çatı altında toplandığı Esenler İyilik Merkezi’nin açılış törenine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Vali Yardımcısı Osman Ateş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürü Selim Çelenk, Ak Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Habibe Çiftçioğlu Başer, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, belediye başkan yardımcıları ve vatandaşlar katıldı.

İŞ İSTEYENE İŞ, AŞ İSTEYENE AŞ VAR

Açılış töreninde ilk sözü Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu aldı. İyilik kavramının insanın fıtratında olduğuna dikkat çeken Başkan Göksu, “İnsan yeryüzünde iyi insan olarak anılmak ister. Bugün açılışını yapacağımız bu binaya sosyal hizmet binası diyebilirdik. Ama biz bu binaya İyilik Merkezi, İyilik Kapısı ismini koyduk. Sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin iyilikle uğraşan, kapısı iyilikle açılan ne kadar birimi varsa burada topladık. İhtiyaç sahibi insanlarımızın hayata tutunmaları için, devletimizin ellerinden tutması için bu merkezi açıyoruz. Bu merkezde iş arayanlara iş, aş arayanlara aş var. Hayal kuran çocuğumuzun hayalini gerçeğe dönüştürecek hayal merkezi, tedavi olmak isteyene sağlık merkezi var. Kısaca bu merkezde devletin iyilik eli var” dedi.

Bir şehrin dönüşümünün sadece fiziki değişim ile mümkün olmayacağını belirten Başkan Göksu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Binaları yıkarak fiziki değişimi yapabilirsiniz. Ancak asıl olan insanın dönüşümüdür. İyilik Merkezi buna çok önemli bir katkı sağlayacaktır. İyilik Kapısı, burada her zaman açık. Bu kapının açık kalmasını sağlayan devletimiz var, hayır sahipleri var. İnanıyorum ki; bu İyilik Kapısı, Esenler’in bir şefkât şehri, merhamet şehri olmasına da katkı sağlayacaktır.Bugüne kadar farklı mekanlardan yürütülen iyilik hareketleri artık tek bir merkezden yapılacak”.

İYİLİK KAPISI ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya da, yardımlaşmanın milletimizi güçlü kılan en önemli değer olduğunu ifade ederek, “İyilik Kapısı, halkımızın her zaman huzurla çalacağı kapı olacaktır inşallah. Bu ve bunun gibi güzel mekanlarda umudu ve sevgiyi birlikte yaşatacağız. Bizi millet yapan, birlik ve beraberliği güçlendiren öne önemli duygu yardımlaşma olmuştur. Bu proje de, ihtiyaç sahibi ve yardıma muhtaçların her türlü ihtiyacına cevap verecek hizmet birimleri ile Esenler’de büyük bir ihtiyacı karşılayacaktır. İyilik Kapısı, ülkemize hayırlı, uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Törende İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş ve Ak Parti İstanbul Başkan Yardımcısı Habibe Çiftçioğlu Başer de kısa birer konuşma yaparak, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu başta olmak üzere İyilik Kapısı’nın hizmete açılmasında emeği olanlara teşekkür ettiler.

AÇILIŞ KURDELESİ DUALAR EŞLİĞİNDE KESİLDİ

Konuşmaların ardından Başkan Göksu, Bakan Kaya’ya Esenler Sanat Evi (ESEV) öğrencileri tarafından hazırlanan bir tablo hediye etti. Bakan Kaya ve Başkan Gösku, daha sonra beraberindekilerle birlikte, Esenler Müftüsü Halil Şekerci’nin yaptırdığı dua eşliğinde İyilik Kapısı’nı hizmete açtılar. Açılıştan sonra Bakan Kaya, Başkan Göksu ve beraberindekiler İyilik Kapası’nın tüm birimlerini gezerek yürütülen çalışmaları yerinde gördüler.

SİBEL’İN HAYALİ GERÇEK OLDU

İyilik Merkezi’nin açılışında bir çocuğun hayali de gerçek oldu. Doğum günü kutlaması hayali kuran Sibel Sönmez adlı kız çocuğu, 12 yaşına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da katıldığı sürpriz bir partiyle girdi. Yetim ve üç kardeşin ortancası olan Sibel’e çeşitli hediyeler verildi.

BU KAPI, İYİLİĞE AÇILIYOR

Esenlerlilerin sosyal hizmetlerle ilgili tüm işlemlerini tek çatı altında yapabileceği merkez, 5 kattan oluşuyor. “İyilik Kapısı”nda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmet birimleri (Şehit ve Gazi Birimi, Sosyal Ekonomik Destek Birimi, Engelli Kimlik Kartı Birimi, Evde Bakım Hizmeti Birimi, Korunmaya Muhtaç Çocuklar Birimi, Doğum Yardımı, 183 Yardım ve Psikolojik Destek Birimi) ile Esenler Belediyesi bünyesinde hizmet veren Sağlık İşleri ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Esenler Kariyer Merkezi (ESKAM) ve İşletme Müdürlüğü yer alıyor. Merkezde, ilçede yaşayan engelli, yetim, kimsesiz ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz kuaförlük hizmeti de sunuluyor.

Diğer Haberler