Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Aralık 2015

ABONE OL

İstiklal Şairi Esenler’de Anıldı

Esenler Belediyesi, ölümünün 79. yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy'u andı.

Esenler Belediyesi, ölümünün 79. yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy’u andı.

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 79. yıldönümünde Esenler’de anıldı. Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından Esenler Belediyesi Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına çok sayıda öğrenci, öğretmen ve veli katıldı. Mehmet Akif Ersoy’u anma ve anlama etkinlikleri kapsamında Eğitimci ve Yazar Vehbi Vakkasoğlu bir konferans verdi.

YALANSIZ VE HARAMSIZ

Mehmet Akif Ersoy’u “Yalansız ve haramsız bir adam” olarak tarif eden Vehbi Vakkasoğlu, Akif’in ahlak ve karakterde zirveye ulaşmasındaki etkenin yetiştirilme tarzı olduğunu belirterek, “Akif’in evini görenler der ki o evden en çok duyulan ses Kur’an sesiydi. O evde namaz kazaya kalmazdı. Hocam nasıl olacak, olur mu? Oluyor herhalde, bir kere olduysa bir kere daha olabilir. Annesi diyor ki (çocuğuma abdestsiz süt vermedim hiç)” dedi.

O ÖĞRETMEN, DİN ALİMİ VE ŞAİR’Dİ…

Akif’in Öğrenmeyi ve öğretmeyi hayatının temel prensibi olduğuna dikkat çeken Vakkasoğlu, “Bütün mesleklerden önceki mesleği öğretmenlikti. Mezun olduğu okula, Halkalı Baytar Mektebi’ne öğretmen oldu. Gönüllü sürgüne gitti. Mısır’da Kahire Üniversitesi’nde Türkçe dersleri verdi. Milletvekili oldu. Ankara’ya gitti milletvekillerine hocalık yaptı. Yakın dostlarına Mesnevi okuttu, başka kitaplar okuttu. Yine hocaydı. Milli mücadelede Mehmetçikleri dolaştı siper siper. Onlara ders verdi. Siperleri okul, Mehmetçikleri de talebesi yaptı. Öğretmendi asıl mesleği. Ölünceye kadar da bu mesleği icra etti. Ayrıca, şairdi. Din alimiydi. Kur’an’ı sadece ezberlemedi, manasını ve tefsirini yazacak kadar da derin İslami bilgisi vardı” diye konuştu.

ŞİİRLERİYLE ANILDI

Vakkasoğlu’nun ardından sahne alan radyocu Hasan Tomuk, Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiirlerden oluşan bir şiir dinletisi sundu. “Çanakkale Şehitlerine, Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak ve Bülbül” gibi Ersoy’un en sevilen şiirlerine ses veren Hasan Tomuk, dinleyenlerden de tam not aldı.

Diğer Haberler