Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Şubat 2019

ABONE OL

İstiklâl Marşımızı Hep Değiştirmek İstediler

"Dedem Mehmet Akif" programında konuşan İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, "Mustafa Kemal Paşa, İslâmi semboller taşıyan bir marşın İstiklâl Marşı olmasını istemeyenleri iki kez reddetti" dedi.

“Dedem Mehmet Akif” programında konuşan İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, “Mustafa Kemal Paşa, İslâmi semboller taşıyan bir marşın İstiklâl Marşı olmasını istemeyenleri iki kez reddetti” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen, İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerli öğrencilerle bir araya geldi. Argon, İstiklâl Marşı’nın değiştirilmek istenmesinin sebeplerini anlattı.

İSLÂMİ SEMBOLLER TAŞIMASI RAHATSIZ ETTİ

Argon, Mehmet Akif’in sağlığında ve ölümünden sonra da İstiklâl Marşı’nın değiştirilmek istendiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Dedem hayattayken ‘Mehmet Akif Mısır’a gitti, bizim İstiklâl Marşımızı Arnavut kökenli birisi mi okuyacak?’ diye söylentiler yayılmış ve bazı kişiler İstiklâl Marşı’nı yeniden başka birine yazdırmak istemişler. Dedemin aleyhinde konuşmalar yapılır ve derler ki, ‘Biz bu kararımızı yazalım, Paşa’ya çıkarıp imzalatalım ve marşımızı değiştirelim.’ Aslında onlar İslâmi semboller taşıyan bir marşın İstiklâl Marşı olmasını istememişler ama Mustafa Kemal Paşa bu isteklerini kabul etmemiş ve iki kez reddetmiş bu isteklerini. Dedemin ölümünden sonra yine aynı isteklerle Paşa’ya çıkmışlar ve ‘İstiklâl Marşı milli mücadeleyi anlatan bir şiir olarak kalsın, böyle bir ilahi bize yakışmıyor, marşımız yeniden yazılsın’ derler. Bir yarışma açılır, birkaç şiir de gelmiş hatta. Necip Fazıl’a gitmişler ve bu yarışmaya O’nun da katılmasını istemişler. Necip Fazıl ise diyor ki; ‘Katılırım ama yarışma olmasın. Benim ismim hiçbir şekilde kullanılmasın, kendi anlayışıma göre yazmak şartım var,’ diyor. Böylece ortaya Büyük Doğu şiiri çıkıyor. Fakat sonra nasip olmuyor, o arada Hatay meselesi ortaya çıkmış ve Mustafa Kemal Paşa Hatay’a gidiyor, döndüğünde de bu mesele bir daha açılmıyor. Dedemin de duası zaten ‘Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın çünkü onu bir daha ben bile yazamam. Yazılabilmesi için o günlerin tekrar yaşanması gerekiyor’ demiş. Allah gerçekten bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın, çocuklar.”

Diğer Haberler