Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Ocak 2014

ABONE OL

İşte Yeni Belediye Binası

Yeni Esenler Belediyesi Hizmet Binası düzenlenen bir kokteyl ile Esenler protokolü ve halkına tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmayacağız. Ayağımızı da, yorganımızı da uzatabildiğimiz kadar uzatacağız” dedi.

Yeni Esenler Belediyesi Hizmet Binası düzenlenen bir kokteyl ile Esenler protokolü ve halkına tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmayacağız. Ayağımızı da, yorganımızı da uzatabildiğimiz kadar uzatacağız” dedi.

Esenler Belediyesi, Esenler halkının büyük bir merakla beklediği ve inşaatları tamamlanan hizmet binalarının tanıtımını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin tanıtımını gerçekleştiren Esenler Belediyesi bu hafta da Birlik Mahallesi’nde inşa edilen yeni Esenler Belediyesi Hizmet Binasını düzenlediği bir kokteyl ile protokol ve vatandaşlara tanıttı. Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Esenler İlçe Emniyet Müdürü Erol Öztaş, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri, Mahalle Muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı tanıtım kokteyli protokol konuşmaları ile başladı. İlk konuşmayı Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan yaptı. “Esenlerli kardeşlerimiz hizmetin en iyisini layık” diyerek sözlerine başlayan Özkan, “Bu bina da bizlere yakışan bir eser olmuş. Binanın hayırlı olmasını diliyor ve Cenab-ı Allah’tan Esenler halkına güzel hizmetler sunmasını niyaz ediyorum. İnşallah Esenler’deki bütün hizmet binaları bu güzelliğe kavuşur” diye konuştu.

MEVCUT BİNANIN 3 KATI

Daha sonra ise mikrofona Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu geldi. “Bir yöneticinin en mutlu olabileceği anlardan birini yaşıyorum” diyerek ilk cümlesine başlayan Göksu, görevi devraldığında mevcut hizmet binasında belediyenin kiracı olduğunu hatırlattı ve, “O binayı satın alarak belediyemizi kiradan kurtardık. Ancak o bina yeterli değil idi. Şu anda 7 ayrı binada hizmet veriyoruz. Bu da işletme maliyetlerini artırıyor” dedi.

Yeni binanın 12.500 metrekare kapalı alana sahip olduğunu söyleyen Göksu, “Mevcut binamızın tam 3 katı. Çevresindeki binaları kamulaştırarak 3 bin metrekarelik bir bahçe yapacağız. 3 birimimiz dışında tüm müdürlüklerimiz buraya taşınacak. Sonra o 3 birimimizi de buraya taşıyacağız” dedi.

AKILLI BİNA KONSEPTİNDE

Yeni Belediye Hizmet Binasının “akıllı bina” konseptiyle yapıldığını ve çok işlevsel olduğunun altını da çizen Göksu, “Tefrişi hariç şu ana kadar 21 trilyon lira harcadık. Girişinden itibaren bu bina 5 yıldızlı bir otel konforuyla Esenler halkını karşılayacak ve öyle uğurlanacak” diye konuştu.

Belediye binası ile birlikte çevresinin de değişmeye başladığına işaret eden M. Tevfik Göksu, belediye çevresinde kamulaştırılarak yıkılacak bina sahiplerinin de yüreğine su serpti. Göksu, “Burada binalarını kamulaştıracağımız vatandaşlara önce daire vereceğiz, sonra binasını yıkacağız” dedi.

ŞEHİR ÇOK MERKEZLİ OLUYOR

Esenler’i tek merkezilikten kurtarmak üzere projeler geliştirdiklerini söylen M. Tevfik Göksu, Dörtyol Meydanı, Kongre Merkezi, Kültür Merkezi ile şehrin bir merkezinin burada oluştuğunu belirterek özetle şunları söyledi: “O bölgemiz ticari aks. İkinci merkezi bölge burası oluyor. Hemen yukarıda Esenler Devlet Hastanesi, altında otopark ve üstünde şehir meydanı, burada belediye binası ile bu bölgede 200 bin nüfusa bir merkezilik yapacak. Tuna Mahallesi bölgesinde Kültür Merkezi, sadece kamulaştırmasına 21 trilyon lira harcadığımız Tuna Eğitim Vadisi Projesi ile yeni bir merkez de bu bölgede oluşuyor. Menderes’de Bölge Parkı, Hükümet Konağı buraya ayrı bir değer kattı. Böylece şehir kendi içerisinde büyüyen, enerji oluşturan bir şehir oluyor. El atmadığımız, yatırım yapmadığımız mahalle kalmadı. Şehrin her tarafı merkez haline geliyor”.

PROJE DEMOKRASİSİ HAYATA GEÇİYOR

Kamu binası ve altyapı anlamında Esenler’in eksiklerini tamamladığını, yeni dönemde önceliğin; insanların mutluluklarını dikkate almak ve nihai kullanıcının rızasını kazanmak olacağını belirten Göksu, “Yeni dönemde proje demokrasisini hayata geçireceğiz. Bunu çok aktif olarak kullanacağız. Hizmetlerimizi halka soracağız” dedi.

HEM AYAĞIMIZI, HEM YORGANIMIZI

Esenler’in ekonomik girdisinin çok az olduğunu ve belediye bütçesinin yüzde 60’ının İller Bankası geliri ile oluşan İstanbul’da başka bir ilçe bulunmadığını anlatan Göksu daha sonra şöyle konuştu: “Ancak (bizim ekonomik gücümüz yok) diyerek elimizi, kolumuzu bağlayıp oturamayız. Atasözümüz öyle dese de ayağımızı yorganımıza göre uzatmayacağız. Ayağımızı da, yorganımızı da uzatabildiğimiz kadar uzatacağız. Paramız olduğu kadar değil, yapmamız gerektiği kadar iş yapacağız. Esenler’in kaynağını doğru ve verimli kullanacağız”.

ERDOĞAN VE TOPBAŞ’A TEŞEKKÜR

Esenler’in son 5 yılda büyük bir değişim yaşadığını, kamu binalarının tamamlandığını belirten Göksu, “Bunda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Ancak 2 kişiye özellikle teşekkür etmem lazım. Bunlardan biri Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Çünkü Esenler’in problemlerini adım adım, yakinen bir Esenler Belediye Başkanı gibi takip etti. İkincisi ise Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş. Büyükşehir’e hangi proje ile gittiysek Başkanımız Kadir Topbaş (hayır) demedi. Bugün (Esenler değişti, gelişti) diyorsak bu iki ismin çok büyük emek ve desteği var. Bu sebeple Esenler halkı adına kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ANKARA’DAN ESENLER’E BAKIŞ

Son olarak mikrofona Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak geldi. Bak, Esenler’in Ankara’dan görünümü anlatacağını söyledi ve, “Ankara’dan Esenler, yeni yeni projelerin üretildiği, farklı bir belediyeciliğin yapıldığı bir ilçe olarak görünüyor. Çünkü çok çalışkan ve vizyon sahibi bir Belediye Başkanı, çalışkan bir ekibi, bu ekibe destek veren ve gönül gönüle yürüyen bir ilçe teşkilatı, her seçimde sandıklarla Ankara’ya selam gönderen güzel bir halkı var. Başbakanımız Esenler’i çok iyi biliyor. Ankara’da hem bakanlıklarda, hem bürokraside Esenler’in projeleri özenle takip ediliyor. Bendeniz de Belediye Başkanımızın bize verdiği ödevleri yerine getirmeye çalışıyorum. Belediye binamız Esenler’e hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Milletvekili Osman Aşkın Bak, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İlçe Başkanı Umut Özkan ve diğer protokol üyeleri vatandaşlarla birlikte yeni Belediye Hizmet Binasını gezdiler.

Diğer Haberler