Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Kasım 2023

ABONE OL

“İSTANBUL’DAN ESENLER SERGİSİ” BOĞAZDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Esenler Belediyesi, İstanbul’u konu alan “İstanbul’dan Esenler Türk İslam Eserleri Sergisi”ne ev sahipliği yapıyor. Serginin galası, İstanbul’un eşsiz boğaz manzarası eşliğinde düzenlenen tekne turuyla gerçekleşti. Serginin açılışı ise 17 Kasım’da Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Esenler Belediyesi, camileri, sarayları, tarihi surları ve eşsiz siluetiyle kültür ve sanatın başkenti İstanbul’u konu alan “İstanbul’dan Esenler Türk İslam Eserleri Sergisi”ni sanatseverlerin beğenisine sundu. 18 sanatçının ebru, hüsn-i hat, tezhip ve minyatür dallarındaki 43 eserinden oluşan sergi, aziz şehri farklı bakış açılarıyla karşımıza çıkarıyor. İstanbul’un büyüleyici boğaz manzarası eşliğinde galası gerçekleşen serginin açılışı ise 17 Kasım’da Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek.

GELENEKSELLE MODERNİ BULUŞTURDU

Serginin küratörlüğünü üstlenen Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV) eğitmenlerinden Kader Peker, sergide geleneksel sanatlarla modern sanatları buluşturduklarını belirterek, “Eserlere detaylıca bakıldığında geleneksel sanatlara hakim ama modernize edildiği için farklı bir tat, farklı bir keyif veren eserlerle karşılaşıyoruz. Sergimiz galası İstanbul Boğazı’nda yapılmasıyla da özel bir yeri var. Çok değerli sanatçıların yer aldığı sergimizin 17 Kasım’daki açılışına da herkesi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR ESER İSTANBUL’UN GÜZELLİĞİYLE YARIŞAMAZ

Ebru sanatçısı Fatih Yeşil ise “Hiçbir sanat eseri İstanbul’un güzelliğiyle yarışamaz. Aslında bu bir handikap gibi oldu. İnsanlar eserlerden çok İstanbul’u seyrediyor. Türk İslam eserlerini İstanbul’un en güzel yerinde sergileme fikriyle yola çıktık. Eserler İstanbul Boğazı’nda bir başka güzel görünüyor. Burada serginin bir kısmı bulunuyor tabii. İstanbul, Türk İslam Eserleri konusunda dünyanın başkentidir. Biz de boğazda insanlara esenlikler vermesi niyetiyle ‘İstanbul’dan Esenler’ ismiyle sergimizi oluşturduk” şeklinde konuştu.

GALAMIZIN KONSEPTİ ÇOK GÜZEL OLDU

Sergide eserleri bulunan Hatice Kübra Kocabıyık da 18 yıldır tezhip sanatını icra ettiğini kaydederek “Bu sergide 3 adet eserim var. Bunlardan bir tanesi ‘Altın taht’ dediğimiz eser. Topkapı Sarayı’ndaki altın tahtın birebir aynısını yapıp Kabe’nin içerisinde tavus kuşlarına vurgu yaptık. Eseri bu sergi için hazırladık. Sergimizin galası da konsept olarak çok güzel oldu” dedi.

Sergi sanatçıları arasında Aleyna Gençal, Cemali Gündoğdu, Elif Bayrakçı, Fatih Yeşil, Ferhat Yasin Dilman, Gökçenur Yeşil, Hadi Kerkuki, Handan Uçan, Hanifi Dursun, Hatice Kübra Kocabıyık, Hatice Ünal, İsmail Tirkeş, Kasım Kara, Merve Erdoğan, Sadrettin Özçimi, Selma Kalkan, Seyit Ahmet Bursalı ve Yasin Urhan yer alıyor.

Diğer Haberler