Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Mayıs 2016

ABONE OL

İstanbul’un Genç Mucitleri Esenler’de

3. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi, İstanbul'un genç mucitlerini Esenler'de bir araya getirdi. 240 binden fazla proje arasında sergilenmeye layık görülen 94 proje, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde görücüye çıktı.

3. Küçük Hayaller Büyük Projeler İstanbul Projesi, İstanbul’un genç mucitlerini Esenler’de bir araya getirdi. 240 binden fazla proje arasında sergilenmeye layık görülen 94 proje, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde görücüye çıktı.

Bu yıl üçüncüsü yapılan Küçük Hayaller Büyük Projeler Sergisi, Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı. Programa; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Nezir Eryarsoy, Esenler Belediyesi Kadın, Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdür Cemal Bolat, Bilgi, Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Kaynar ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı.

BİLGİNİN DİNİ, MEMLEKETİ, IRKI YOKTUR

Proje yarışmasına katılan öğrencilere hitap eden Esenler Belediyesi Kadın, Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdür Cemal Bolat, “Yaşlarınız küçük olmasına rağmen hayallerinizi ve projelerinizin büyüklüğü ile sevindik. Öğretmenlerinizi ve sizleri tebrik ediyorum. Son dönemde gördük ki, destek verildiğini zaman gençlerimizin, öğrencilerimizin yapamayacağı hiç bir başarı, kat edemeyeceği hiçbir yol yok. ‘İlim, Müslümanın yitik malıdır. Nerede bulursa onu alır’ buyuruyor Peygamber Efendimiz. Dolayısıyla bilginin dini, memleketi, ırkı yoktur” diye konuştu.

GENÇLER HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİTSİNLER

İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Nezir Eryarsoy da, gençlere hayallerinin peşlerinden gitmeleri tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi:

“82 binden fazla öğrenci, 240 binden fazla proje… Demek ki gençlerimiz üretmeye ve araştırmaya çok meraklı. Yeter ki bizler, onların önünü açalım. Onları engellemeyelim. Tabiri caiz ise; onlara gölge etmeyelim. Evet Gençler! Hayallerinizin peşinden gidin. Ama hayalperest de olmayın. Hayallerinizden kendinize bir dünya kurmayın. Her hayal sizi daha fazla çalışmaya sevk etmeli yöneltmeli”.

TARİH HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRENLERİ YAZAR

Programda son olarak Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal konuştu. Tarihin hayal edenleri değil, hayallerini gerçekleştirenleri yazdığına işaret eden Ünal, “Derler ki; hayaller karın doyurmaz. Ama iştah açar. Hayal insanın vazgeçilmez bir tutkusudur. İnsan hayalsiz yaşayamaz. Hayallerimizi gerçekleştirmek için çok çalışmamız gerekiyor. Sizler, İstanbul’a duyduğu aşkla İstanbul’u fetheden Fatih’ten daha küçük bir yaştasınız. Sizlerin hayalleri o kadar farklı ki. Bizler, sizlerin hayallerini hayal etmeyi bile düşünemiyoruz” şeklinde konuştu.

94 PROJE SERGİLENİYOR

Konuşmaların ardından Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ve beraberindekiler, 3. Küçük Hayaller Büyük Projeler Sergisi’ni gezdi. Ünal, küçük hayallerden yola çıkarak büyük projeler ortaya koyan öğrencileri tek tek tebrik etti. Sergide; İstanbul’un 39 ilçesindeki 1334 okuldan 82 bin 530 öğrencinin hazırladığı 240 bin 593 proje arasında sergilenmeye layık görülen 94 proje yer alıyor. Finale kalan projeler arasından 25’i, yarın (18 Mayıs 2016 Çarşamba) yapılacak törenle ödüllendirilecek.

Diğer Haberler