Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Kasım 2011

ABONE OL

İstanbul’un geleceği masada

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında düzenlenen “İlçe Belediyeleri İle Deprem Odaklı Koordanisyan” toplantısı Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında düzenlenen “İlçe Belediyeleri İle Deprem Odaklı Koordanisyan” toplantısı Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde İstanbul’da olası bir depreme karşı önceden hazırlık yapmak ve gereken tedbirleri almak için aralarında Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da bulunduğu toplam 39 ilçenin belediye başkanı bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı Kokteyl Salonu’nda gerçekleşen “Deprem Öncesi ve Deprem Sonrası Yapılması Gereken Çalışmalar” başlıklı toplantı  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın öncülüğünde yapıldı. Toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,  İstanbul’un ortak aklının ortaya çıkması anlamında bu toplantının çok önemli olduğunu belirterek, “Burada siyasi parti farkı gözetmeksizin, ilçe belediye başkanlarımız İstanbul depremi üzerine fikir yürütecekler. Acilen yapılması gerekenler konusunda ortak akılla beraber çözümler üretilecek. İstanbul için ilk adım bu” dedi.

Tarihe tanıklık ediyoruz

İlçe belediye başkanları, teknik başkan yardımcıları ve imar müdürlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul  açısından milat olacak olan  bu toplantıda deprem ile ilgili bu güne kadar neler yapıldığını değerlendireceklerini  ve bundan sonra ne tür somut adımlar atacaklarını söyledi.  Depremle ilgili ilçelerin bugüne kadar yaptığı çalışmaları koordine ederek milletimizin makûs kaderini değiştirmek için böyle bir toplantıyı düzenlediklerini kaydeden Topbaş, “Bugün burada bir tarihe tanıklık ediyoruz” dedi. Türkiye’yi büyük bir hüzne boğan Van depremlerini hatırlatan  Topbaş, “Bu acıların bir daha yaşanmamasını istiyoruz. Van depreminin İstanbul’da beklenen depremden çok daha az olmasına rağmen millet olarak hep birlikte hareket etmemize rağmen yaraları sarmakta ne kadar zorlandığımızı gördük. Bu nedenle İstanbul’da meydana gelebilecek depremin sıkıntısını bertaraf etmek zorundayız” diye konuştu.

Altından kalkamayabiliriz

İstanbul’u depreme hazır hale getirmek zorunda olduklarını dile getiren Topbaş, İstanbul’da beklenen bir depremin altından kalkamayabileceklerine dikkat çekerek, olası bir Marmara depreminin büyük sıkıntılara yol açabileceğini ve ülkemiz 10 yıllarca geriye götürebileceğini söyledi. Hükümetin depremle ilgili kararlı tutumu ve kanun tasarısına TBMM’deki diğer siyasi partilerin de gerekli desteği vereceğini düşündüğünü söyleyen Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti:“ Bir ülke özelliği gösteren ve 1 milyon 600 bin yapı stoku barından bir şehirden söz ediyoruz. Sayın belediye başkanlarımın döneminde yapılan yapıların imara uygun yapıldığını ve kaçak yapılara izin vermediklerini biliyorum. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ancak, genel anlamda baktığımızda İstanbul için çok rahat konuşamıyoruz. Bu toplantıyı İstanbul’un geleceğinin kurtarılması adına çok önemli buluyoruz. Hep birlikte bir mutabakata vararak sorunu çözmek için gerekli adımları atacağız. Bu toplantı İstanbul ve milletimiz için hayırlı olsun.” Siyasetçilerden tam destekToplantıda konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan da İstanbul halkının hayati endişelerini giderecek böyle önemli bir konuyu siyaset üstü tuttuklarını belirterek,  “Toplantının İstanbul’u depreme hazırlamak açısından bir milat olacağını ümit ediyoruz” dedi. İBB CHP Grup Başkan Vekili  Fahrettin Kayhan da böyle önemli bir toplantıyı düzenlediği için Başkan Topbaş’a çok teşekkür ederek, insan hayatı söz konusu olduğunda partiler üstü düşünerek her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Göksu: Esenler’de 450 bin insanımız risk altında 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında düzenlenen “İlçe Belediyeleri İle Deprem Odaklı Koordanisyan” başlıklı ilçe belediye başkanları toplantısını değerlendiren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “İstanbul için tarihi gün” dedi. Göksu, toplantını İstanbul’daki kentsel yenilemelere yeni bir ivme kazandıracağına inandığını söyledi. Toplantının önemine dikkat çekmek için Esenler’deki yapı stoku hakkında bilgi veren Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Van depremi ile acı gerçekle bir kez daha yüz yüze geldik. Esenler’in yapı stokunu düşündükçe uykularım kaçıyor. İlçemizin nüfusu 500 binin üzerinde. 1999 Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılan binalarda oturanlar ise yaklaşık 50 bin kişi. Kalan  450 bin kişinin üzerinde bir nüfus, Deprem Yönetmeliği’ne göre yapılmamış binalarda oturmaya devam ediyor. Yani Esenler’de yaklaşık 450 bin kişi risk altında yaşıyor” dedi.  Esenler’deki yapı stokunun yüzde 85’inin  20 yılın üzerinde olduğunu ifade eden Göksu,   Esenler’in şu anda dönüşmesi gereken bir ilçe olduğunu ve bu anlamda kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayarak  3 bin 250 konut yaptıklarını kaydeden Göksu, “Çalışmalarımız TOKİ ve Kiptaş ile devam ediyor. Tüm mahallelerimizde binaların durumu ile ilgili çalışmalarımız var. Ruhsatlı, ruhsatsız demeden miadını doldurmuş tüm binalarımızı ortaya çıkaracağız. Esenler’deki kentsel yenileme çalışmalarımızı daha da hızlandırmak istiyoruz” dedi.

Ortak akıl oluşacak

Toplantının en güzel yanının ortak akıl oluşturulmaya çalışılması olduğunu kaydeden Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Toplantıda, bir afet olmadan önce ne yapılabileceği konusunda belediye başkanı arkadaşlarımız görüşlerini ifade ettiler. Bir takım komisyonların kurulması kararlaştırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın, İlçe Belediyelerin yapması gerekenler dile getirildi. Oluşturulacak rapor Ankara’ya sunulacak. Burada en önemli olan şey, bu konuda toplumsal aklın oluşmasıdır. Halkın katılımının ortaya çıkması gerekmektedir. Halkımız bir kere şunu iyi bilmelidir ki, devlet kimseyi aldatmaz. Halkımız, devlete, belediyelere bu konuda katkı sunmalıdır. Devlet şu anda halkımıza bir katkı sunuyor. Halkımız bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Bu fırsatı iyi değerlendirelim ki, daha önce ülkemizin değişik yerlerinde, 1999 Marmara Depremi’nde ve son olarak Van’da yaşanan acıları yaşamayalım” şeklinde konuştu. “Vatandaş olarak paramızı en iyi şekilde korumaya çalışıyoruz da, maalesef canımızı korumak için sağlam binalarda yaşamayı önemsemiyoruz” diyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “İnşallah şu anda kamuoyunda bu konuda oluşan toplumsal bilinç, toplumsal akla dönüşür ve kentsel yenileme bu toplantı ile yeni bir ivme kazanır. Büyükşehir Belediye Başkanımızın başkanlığında gerçekleşen bu toplantı çok verimli oldu. Toplantının İstanbul için tarihi bir gün olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Diğer Haberler