Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Aralık 2017

ABONE OL

İstanbul Dersleri’nde İki Özel Cami

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, "İstanbul Dersleri"nde Esenlerli kadınlara, Büyük Mecidiye Camii ve Süleymaniye Camii'ni hem gezdirdi hem de anlattı.

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, “İstanbul Dersleri”nde Esenlerli kadınlara, Büyük Mecidiye Camii ve Süleymaniye Camii’ni hem gezdirdi hem de anlattı.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “İstanbul Dersleri”nde Esenlerli kadınlar, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğindeBüyük Mecidiye Camii ve Süleymaniye Camii’ni ziyaret ettiler.

Halk arasında Ortaköy Camii olarak bilinen Büyük Mecidiye Camii’nin hikâyesini ve mimari yapısındaki incelikleri Bağlan’dan dinleyen kadınlar, Ortaköy’de deniz havası da aldılar. “İstanbul Dersi” öğrencileri, Mimar Sinan’ın “Kalfalık Eserim” dediği Süleymaniye Camii’ni de ziyaret ettiler. Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden Süleymaniye Camii’ni anlatan Süleyman Zeki Bağlan, “Süleymaniye Camii, asırlara meydan okumuştur. İstanbul’da yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine rağmen caminin duvarlarında en ufak bir çatlak oluşmamış. Mimar Sinan, hem fiziki hem de mimari açıdan çok güçlü ve zengin bir cami yapmıştır” dedi.

Kadınlar, Büyük Mecidiye Camii ve Süleymaniye Camii’ni ziyaret ettikten sonra namaz kılıp, bol bol dua ettiler.

Diğer Haberler