Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Ekim 2017

ABONE OL

‘istanbul Dersleri’ İle Tarihe Yolculuk

'İstanbul Dersleri'nin öğrencileri, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Yıldız Hamidiye Camii ve Ertuğrul Tekke Camii'ni ziyaret ederek manevi bir yolculuk yaptılar.

‘İstanbul Dersleri’nin öğrencileri, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Yıldız Hamidiye Camii ve Ertuğrul Tekke Camii’ni ziyaret ederek manevi bir yolculuk yaptılar.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “İstanbul Dersleri”nin, Nizamülmülk Kültür Sanat Sezonu kapsamındaki ilk programı yapıldı. Esenlerliler, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Yıldız Hamidiye Camii ve Ertuğrul Tekke Camii’ni ziyaret ettiler.

SELÂTİN CAMİLERİN SONUNCUSU

Padişahların ibadeti için oluşturulan özel mekânlar olarak adlandırılan Hünkar Mahfili’nin Yıldız Hamidiye Camii’ndeki örneğinden bahseden Bağlan, “Bu caminin Hünkar Mahfili’ni Sultan II. Abdülhamid kendi elleriyle yapmıştır. Sultan II. Abdülhamid tarafından 1885’te yaptırılan Yıldız Hamidiye Camii, kitlesi, plan şeması ve dekorasyonu ile son dönem Osmanlı mimarlığında eşi benzeri olmayan bir yapıdır. Barok, ampir, rokoko üsluplarının harmanlandığı eklektik stilin son örneği olan yapı, aynı zamanda Osmanlı selâtin camilerinin de sonuncusudur” dedi.

HAYRAN KALDILAR

Şeyh Zafir Külliyesi olarak da bilinen Ertuğrul Tekke Camii’ni de gezen Esenlerliler, hilafet makamının kudretini göstermek için II. Abdülhamid döneminde inşa edilen yapının inceliklerine hayran kaldılar.

İZMİR’DEN GELDİ, İSTANBUL’DA TARİHE YOLCULUK ETTİ

İzmir’den İstanbul’a oğlunu ziyarete gelen Mürvet Ünlü Eroğlu, belediyenin internet sitesinden haberdar olduğu İstanbul Dersleri’ne katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. İstanbul’u gezip görmek istediğini ama bunun için imkân bulamadığını söyleyen Eroğlu, “İstanbul’a dair böyle bir programı görünce ilgili birimi aradım ve kaydımı yaptırdım. İzmir’den gelip İstanbul’da nereye gideceğimi pek bilmiyordum. Uzman bir isimden, bu tarihi şehri ve yapılarını görmek benim için çok faydalı oldu, çok memnun kaldım. Esenler Belediyesi’nden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler