Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Aralık 2016

ABONE OL

İstanbul’dan Halep’e Kardeşlik Seferberliği

Savaş mağduru Haleplilerin içini ısıtacak "Kardeşlik Seferberliği" için hazırlanan yardım tırları, Maltepe'de düzenlenen törenle yola çıktı. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, "Bizim için Halep neyse, Antep de odur. Bizim için Hamalı bir annenin yardım çağrısı neyse, Kilisli bir annenin yardım çağrısı da odur" dedi.

Savaş mağduru Haleplilerin içini ısıtacak “Kardeşlik Seferberliği” için hazırlanan yardım tırları, Maltepe’de düzenlenen törenle yola çıktı. Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, “Bizim için Halep neyse, Antep de odur. Bizim için Hamalı bir annenin yardım çağrısı neyse, Kilisli bir annenin yardım çağrısı da odur” dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığının başlattığı “Kardeşlik Seferberliği” kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Kızılayı ve Esenler Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu yerel yönetimlerin iş birliğiyle hazırlanan Halep’e yardım konvoyu için Maltepe Sahili Etkinlik Alanı’nda uğurlama töreni düzenlendi.

Uğurlama törenine Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun da aralarında bulunduğu ilçe belediye başkanları, AK Parti ilçe başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ ASLA YALNIZ DEĞİLDİR

Törende konuşan AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, daha önce Bayırbucak Türkmenleri için yardım kampanyası yaptıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bizim kardeşlik coğrafyamız yine acılarla kıvranıyor. Kendi ülkelerinin ihtiyaçlarını, çıkarlarını bizim coğrafyamızda görenler bu coğrafyada kan ve gözyaşı üzerine maalesef terörü ve savaşı bizim coğrafyamızın kaderi haline getirdiler. Onlar duymasa da görmese de Suriyeli, Halepli kardeşlerimize Türkiye olarak biz sahip çıkacağız. İyiliğin, adaletin yanında olacağız. Halepli, Suriyeli kardeşlerimiz asla yalnız değildir.”

NEREDE VE NASIL DURDUĞUNUZ ÇOK ÖNEMLİ

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş da, bir an önce Suriye’de yaşamın normale dönmesini, vatan ve aile hasreti çekenlerin de en kısa zamanda bu hasretlerinin bitmesini arzu ettiğini söyledi. Hz. Mevlana’nın “Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnsani değerlerin ön plana çıkacağı ve küresel bir köy haline gelen dünyada huzur içinde yaşayacağımız zannettik. Ama şunu gördük ki, çıkar ve menfaatlerin olduğu dünyada insanların gözlerini kin bürümüş. İnsani değerlerin böylesine yok edildiği bir dönemde nerede ve nasıl durduğunuz çok önemli. İşte bizler burada milletçe Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Sayın Başbakanımızın liderliğinde bu mağdur insanlara bir nebze merhem olmak için çabalıyoruz.”

KADINLAR, ÇOCUKLAR ÖLÜRKEN SUSMADIK SUSMAYACAĞIZ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin savaş mağdurlarının acılarına ortak olduğunu belirterek, “Bugün Halepli kardeşlerimiz için kardeşlik ruhuyla bir araya geldik. Bizim Suriyeli kardeşlerimizle aramızda bir sınır ve bu sınırların çok daha ötesine giden gönül köprüleri vardı. Zor günlerinde de, aynı coğrafyayı, aynı inanç ve kültürü paylaştığımız kardeşlerimize elimizi uzattık. Bölge ayrımı, mezhep, din ve milliyet ayrımı yapmadık. Yanı başımızda kadınlar, çocuklar, masum siviller ölürken susmadık, susmayacağız. Savaşın, terörün gölgesinde kadınlar, çocuklar ölüyor. Çocuklar ölürken susulmaz. Bugün üç milyon Suriyeli kardeşimize Ensar bilinciyle ev sahipliği yapıyoruz. Halep’im yetimleri bizim yetimlerimizdir. Halep’in çocukları bizim çocuklarımızdır. Halep’in kadınları bizim kadınlarımızdır ” dedi.

BİZİM İÇİN HALEP NEYSE ANTEP DE ODUR

Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım da, Haleplilerin yaşadığı acılara Türkiye’nin duyarsız kalamayacağını belirterek, “Bizim için Halep neyse Antep de odur. Bizim için Hamalı bir annenin yardım çağrısı neyse, Kilisli bir annenin yardım çağrısı da odur Gözleri olup göremeyenlerden kulağı olup duymayanlardan, kalbi olup mühürlenenlerden olamayız. Bu yardım kampanyasında asıl takdiri hak eden aziz milletimize en kalbi kalbi şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

221 TIR DUALARLA UĞURLANDI

Konuşmaların ardından Halep’e yardım malzemelerin götürecek tırlar dualarla uğurlandı. “Kardeşlik Seferberliği” kampanyası kapsamında Halep’e; kışlık giysi, battaniye, gıda paketi, hijyen malzemeleri, çocuk bezi ve ısıtıcı gibi yardımlarla dolu 221 tır gönderildi.

Diğer Haberler