Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Şubat 2018

ABONE OL

İstanbul’da Gördükleriniz Orijinal Değil

Eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Esenlerli öğrencilere verdiği seminerde, "İstanbul'da görülen hiçbir şey orijinal değildir, bizim elimizle tekrar yapılmıştır" dedi.

Eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Esenlerli öğrencilere verdiği seminerde, “İstanbul’da görülen hiçbir şey orijinal değildir, bizim elimizle tekrar yapılmıştır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, gençleri “Tecrübe Paylaşım” seminerleriyle alanında uzman isimlerle buluşturarak bilgi edinmelerini sağlamaya devam ediyor. Eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Amiral Vehbi Ziya Dümer Anadolu Lisesi öğrencilerine “İstanbul’u Dinliyorum” başlıklı bir seminer verdi. Nedret Apaydın, bir medeniyet olarak görülmesi gereken İstanbul’la ilgili öğrencileri bilgilendirdi.

TURİZMİ VURAN 2 MESELE

Program, “Bir Yabancının Gözünden İstanbul” isimli belgesel gösterimiyle başladı. Turizm konusunda dünyada geriye düşme sebeplerimizden birisinin art niyetli taksiciler, ikincisinin de güvenlik meselesi olduğunu belirten Apaydın, bunların zamanla düzeltileceğini ve hak ettiğimiz potansiyeli yakalayacağımızı ifade etti.

BİRÇOĞU YENİDEN YAPILMIŞTIR

İstanbul üzerine soru – cevaplarla ilerleyen programda, Apaydın öğrencilerin İstanbul’a dair bilgilerini ölçerek, İstanbul’un bilinmeyen veya yanlış bilinen özellikleri üzerine gençlerle sohbet etti. Gençlere, “İstanbul’u gezin, görün, yaşayın” tavsiyesi veren Apaydın, “İstanbul bizden önceki medeniyetlerin hepsini birleştiriyor ve böylece ortaya bir İstanbul kültürü çıkıyor. İstanbul kelimesinin anlamına bakacak olursak, İstanbul, ‘şehre doğru’ demektir. Osmanlı devleti padişahları hiçbir zaman İstanbul kelimesini kullanmamıştır. Cumhuriyet kurulunca İstanbul demişiz. Ayrıca İstanbul’da gördüğünüz hiçbir şey orijinal değildir. Ayasofya Müzesi’ne bakarsak, tarihte iki kere yanmış ve yıkılıp tekrar yapılmıştır. Fatih Camii depremde yıkılmış ve tekrar yapılmıştır. İstanbul’da görülen hiçbir şey orijinal değildir, bizim elimizle tekrar yapılmıştır” diye konuştu.

Diğer Haberler