Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Ekim 2013

ABONE OL

İstanbul Boğazı Kana Bulanmasın

Kurban Bayramı öncesi Marmara Belediyeler Birliği’nin eğitim programına katılan Dr. Muhsin Öztürk, “Kurban atıkları çöp varillerine atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemeli, gelişigüzel çevreye saçılmamalı” diyerek belediyeleri uyardı.

Kurban Bayramı öncesi Marmara Belediyeler Birliği’nin eğitim programına katılan Veteriner Hekim Dr. Muhsin Öztürk, “Kurban atıkları çöp varillerine atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemeli, gelişigüzel çevreye saçılmamalı” diyerek belediyeleri uyardı.

Marmara Belediyeler Birliği, üye belediyelerine yönelik eğitim seminerlerini Veteriner Hekim Dr. Muhsin Öztürk’le sürdürdü. “Kurbanlık Hayvanların Satışı, Kesim Hijyeni ve Etlerin Muhafazası” konusunu anlatan Öztürk, kurbanlıkların strese sokulmaması gerektiğini söyledi. Öztürk, deli dana hastalığı, domuz gribi, kuş gribi nedeniyle, gıda güvenliğinde özellikle hijyen kurallarına uyulmasının çok daha önemli hale geldiğini söyledi. Muhsin Öztürk, “Kırmızı etin yeterince tüketilmemesinden dolayı insanlarda halsizlik ve yorgunluk görülüyor. İstanbul ve Kocaeli gibi sanayi yoğunluğunun olduğu kentlerde gıdalarımız ciddi tehdit altında. Kurbanlık hayvanlar, izin verilen tarihten önce kentimize girmemelidir. Çoban ve bakıcıların kalacakları mekânlar da uygun yapıda olup, hayvanlarla aynı çadırda kalınmamalı” dedi.

KÖTÜ MUAMELE KURBANLIĞI STRESE SOKAR

Özellikle İstanbul’da kurban denetiminin artan nüfusa göre oranlanarak sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Öztürk, “İstanbul’a 130.000 civarında büyükbaş, 50.000 civarında da küçükbaş hayvan getiriliyor. Çeşitli bölgelerden bu noktalara getirilen kurbanlık hayvanlarda menşe şahadetnamesi ve/veya Veteriner Sağlık Raporu aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğindedir. Kesim öncesi hayvanlara yapılan kötü muamele hayvanları strese sokar. Bu durum kesim sırasında hayvanların kanlarının yeterince akıtılamamasına neden olur” diye konuştu.

İSTANBUL BOĞAZI KANA BULANDI’ HABERLERİ ÇIKMASIN

Veteriner Hekim Muhsin Öztürk, çevre temizliği hususuna da değinerek, “Kurban atıkları çöp varillerine atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemeli, gelişigüzel çevreye saçılmamalıdır. Sonra ‘İstanbul Boğazı kana bulandı’ haberleri çıkıyor” diyerek sözlerini tamamladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ve çevre illerden gelen belediye sağlık müdürleri, zabıta müdürleri ve veteriner müdürlüklerinin çok geniş katılımıyla gerçekleştirilen seminer, soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

Diğer Haberler