Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Mart 2012

ABONE OL

İspanyol Öğrenciler Esenler’de

Kültürler arası kaynaşmayı ve diyaloğu sağlamak amacıyla hayata geçen Around The Sea (Denizin Etrafında) projesi kapsamında Esenler’e gelen İspanyol öğrenciler, Esenler Belediyesi Kültür Merkezi Sosyal Tesisleri’nde ilçe protokolü ile bir araya geldi.

Kültürler arası  kaynaşmayı ve  diyaloğu sağlamak amacıyla hayata geçen Around The Sea (Denizin Etrafında) projesi kapsamında Esenler’e gelen İspanyol öğrenciler, Esenler Belediyesi Kültür Merkezi Sosyal Tesisleri’nde ilçe protokolü ile bir araya geldi.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı (COMENIUS) kapsamında Esenler Kazım Karabekir İlköğretim Okulu tarafından geliştirilen Around The Sea Projesi çerçevesinde İspanyalı öğrenciler Esenler’i ziyarete geldi.Kültürler arası diyalog ve kaynaşmayı sağlamak için yürütülen proje ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak için Esenler Belediyesi Kültür Merkezi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programa; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya, Esenler Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Cevdet Tırmık ve Destek Hizmetleri Müdürü Nurettin Aksu ile proje kapsamında İspanya’dan gelen College Salesiano öğrencileri  ve öğretmenleri katıldı. Hep birlikte samimi ve keyifli bir ortamda yemeklerin yenilmesinin ardından proje hakkında düşüncelerini dile getiren İspanyol öğrenciler, Esenlerlilerin cana yakın ve misafirperver insanlar olduklarını söylediler.Programda bir konuşma yapan Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Halim Karakaya, İspanyol öğrencileri Esenler’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

 Karakaya’nın ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu da İspanya ve Türkiye’nin geçmişten bu yana dostluk ve kardeşlik duygularını dünya arenasında ortaya koyan  iki ülke olduğunu vurguladı. Her iki ülkenin de benzer özellikleri olduğunu belirten Madenoğlu, “İki ülkenin dostluğunun ilelebet olmasını temenni ediyorum” dedi.

Birbirlerinin kültürlerini öğrenecekler

Projenin içeriği hakkında ilçe protokolüne bilgi veren proje koordinatörü Memduh Beyazdağ, eğitimde kaliteyi artırmak ve kültürel diyaloğu sağlayarak dil öğrenimini teşvik etmek amacıyla yürütülen Around The Sea Projesi ile İspanyol öğrencilerin bir hafta boyunca Esenlerli öğrencilerle birlikte çeşitli aktivitelere katılarak birbirlerinin kültürlerini tanıma fırsatı bulacaklarını söyledi. Öğrencileri İstanbul’un tarihi mekanları görmeleri için gezilere de götüreceklerini belirten, Beyazdağ,  proje kapsamında Mayıs ayında Kazım Karabekir İlköğretim Okulu öğrencilerinin İspanya’yı ziyaret edeceklerini sözlerine ekledi.

Program, Esenler Kaymakamı Madenoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Karakaya ve Esenler Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Tırmık’ın öğrencilere hediyeler vermesiyle sona erdi.

Diğer Haberler