Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Şubat 2014

ABONE OL

İslami Duyarlılık Yeniden Canlandı

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği Hikmet Söyleşileri programında konuşan Yazar Hamza Türkmen, Ortadoğu’daki siyasi gelişmelerin siyasi algımızdaki etkisine dikkat çekti.

Esenler Belediyesi’nin düzenlediği Hikmet Söyleşileri programında konuşan Yazar Hamza Türkmen, Ortadoğu’dakisiyasi gelişmelerin siyasi algımızdaki etkisine dikkat çekti.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Hikmet Söyleşileri” programının bu haftaki konuğu Yazar Hamza Türkmen oldu. Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda Yazar Hamza Türkmen, “Ortadoğu’daki siyasi gelişmelerin siyasi algımızdaki etkisi” konusunda konferans verdi. Ortadoğu coğrafyası hakkında genel bilgiler veren Türkmen, bizim toplumumuzda Ortadoğu coğrafyasını ümmet coğrafyası olarak algılanması gerektiğini belirtti. Tarihi süreç içinde 1921 yılından önce Ortadoğu adının olmadığını, bu adın Batılılar tarafından verildiğini söyleyen Türkmen, 19. yüzyıldan bu yana direnen, ayakta durmaya çalışan ıslah hareketlerinin olduğunu belirterek, “Bu, ümmet coğrafyasında hep var oldu. Bugün coğrafyamızda yaşanan tüm birlikler de ıslah hareketlerinin bir yansıması, devamı olarak karşımıza çıkıyor. Onun için berrak beslendiğimiz kaynağı, kökleri iyi bilmemiz lazım” dedi.

BİR CANLANMA VAR

Ümmet coğrafyasında olup biten olaylar karşısında Müslümanlar arasında dayanışmanın olması gerektiğini söyleyen Türkmen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam dünyasında olup bitenler konusunda İslami hareket olacak bir çok kanaat önderinden daha ön planda olduğunu söyledi. İslami hareket konusunda, son 2-3 seneden bu yana üniversitelerde yeniden bir canlanmanın ve dirilmenin olduğunu anlatan Türkmen, “İslami duyarlılık yeniden canlandı. Artık daha birikimli ve daha tutarlıyız. İmam Hatip okulları açılıyor. Bu çok önemli ve daha nitelikli. Ortadoğu’daki ayaklanmalar, tüm gençlerimizi de etkiledi” dedi.

Bu anlamda herkese büyük sorumluluklar düştüğünü kaydeden Türkmen, “Her birimiz bu İslami canlanma konusunda sorumluyuz. Islah çizgisinin değerlerini ön plana çıkartmamız lazım” dedi. Türkmen, konuşmasının ardından dinleyicilerden gelen soruları da cevapladıktan sonra söyleşiyi tamamladı.

Diğer Haberler