Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Aralık 2018

ABONE OL

İslâm’ın Amacı İnsanı Hür Kılmaktır

"Siyaset ve Ahlâk Okumaları"nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, "İslâm siyasetinin ve devletinin amacı herkesi Müslüman yapmak değil insanı hür kılmaktır" dedi.

“Siyaset ve Ahlâk Okumaları”nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, “İslâm siyasetinin ve devletinin amacı herkesi Müslüman yapmak değil insanı hür kılmaktır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, 2018-2019 Şeyh Edebali Kültür Sanat Sezonu’na özel olarak “Siyaset ve Ahlâk Okumaları” programı düzenliyor. Siyaset ve ahlâk disiplinlerine ait kavramların ele alınacağı programların ilki Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Programda konuşan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, devlet kavramı ve İslâm medeniyeti üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

DEVLET VE DEVLET BAŞKANI HAZİNESİNİ İLK KEZ AYIRDI

Peygamber Efendimizin, dünya tarihinde ilk defa devlet ve devlet başkanının hazinesini ayıran yönetici olduğunu söyleyen Şentürk, “İslâm medeniyeti, Hz. Peygamber’in Medine’de kurduğu ve dört halife tarafından devam ettirilen modeldir. Fakat biz Roma ve Yunan medeniyetinin öğretileri üzerine inşa edilen Batı medeniyetini alıp devam ettirmeyi tercih etmişiz. İslâm medeniyetinin siyaset kurumuna ne gibi katkılar yaptığına bakacak olursak, Peygamber Efendimiz dünya tarihinde ilk defa devlet ve devlet başkanının hazinesini ayıran yönetici olmuştur. Bu insanlık tarihinde büyük bir devrimdir. Batı’da bu özellik 18. yy’da ortaya çıkmıştır. Peygamber Efendimiz ise bu tarihten çok zaman önce devlet malı ile kendi hazinesini ayırmıştır, böylelikle devlet, devlet başkanından ayrı bir kurum haline gelmiştir. Devlet başkanlığını ücretsiz yürütmüş ve gönüllü olarak devlet bakanlığını yapmıştır” şeklinde konuştu.

İSLÂM SİYASETİNİN AMACI HERKESİ MÜSLÜMAN YAPMAK DEĞİL

Peygamber Efendimizin vefatından sonra yerine birisini tayin etmediğini, devlet başkanının seçimle başa geldiğini aktaran Şentürk, “Bu yöntem bundan 14 asır önce yapılmıştır. Batı’da seçimle başa gelme 18-19. yy.’larda gerçekleşiyor. Hz. Ebubekir ise seçildikten sonra ilk defa maaşla çalışan devlet başkanı olmuştur. Bunlar İslâm medeniyetinin adaletli ve modern bir devlet olduğunun göstergeleridir. İslâm devleti ademiyet kavramı üzerine kurulmuştur. İnsan iseniz İslâm devleti vatandaşı olabilirsiniz. İslâm siyasetinin ve devletinin amacı herkesi Müslüman yapmak değildir. Allah’ın insanı yarattığındakiyle aynı amacı güder; insanı hür kılmak ve insanın serbest imtihan olabileceği ortamı oluşturmak” diye konuştu.

Diğer Haberler