Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Kasım 2017

ABONE OL

İslâm’ı Kaybedersek Ülkeyi Kaybederiz

"Fikir Atölyesi"nde konuşan Yusuf Kaplan, "İslâm'ı kaybedersek bu ülkeyi kaybederiz. Bu ülkede İslâm'ın önünü açacaksak, tüm yolların siyasetten, ekonomik ve maddi güçten bağımsızlaşması lâzım" dedi.

“Fikir Atölyesi”nde konuşan Yusuf Kaplan, “İslâm’ı kaybedersek bu ülkeyi kaybederiz. Bu ülkede İslâm’ın önünü açacaksak, tüm yolların siyasetten, ekonomik ve maddi güçten bağımsızlaşması lâzım” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi” programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Gazeteci Yusuf Kaplan programda, Müslümanların İslâmi değer yapılarını yeniden kazanmaları gerektiğini söyledi ve İslâm’da mimarinin öneminden bahsetti.

İSLÂM’IN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ

Müslümanlar için asıl meselenin gücün önünü açmak değil, İslâm’ın önünü açmak olduğunu vurgulayan Yusuf Kaplan, “Biz İslâm’ı kaybedersek, bu ülkeyi kaybederiz. Bu ülkede İslâm’ın önünü açacaksak tüm yolların siyasetten, ekonomik ve maddi güçten bağımsızlaşması lâzım. İslâm, siyasete ve ekonomiye endekslendiği zaman işler yürümüyor. Ekonomi ile kurduğumuz ilişkinin, şehircilik anlayışının, siyasetle kurduğumuz ilişkinin, eğitim kurumlarının, medyanın hepsi sorunlu. Radikal kararlar alarak bunların hepsinin yeniden yapılanması lâzım. Biz yeniden Müslümanlaşamadığımız sürece varlığımızı sürdüremeyiz. Yeniden nasıl Müslümanlaşacağız sorusunun cevabı ise kullandığımız aletlere, yaşadığımız mekâna ve ilişki kurduğumuz insanlara, İslâm’ın ruhunu hissettirmemizden geçiyor. Özetle biz, İslâm’ın önünü açmalıyız” ifadelerini kullandı.

İSLÂMDA MAHALLE ESASTIR

İslâm’da mahalle yapısının esas oluğundan bahseden Kaplan özetle şunları söyledi:

“Apartmanlar, site türü yapılar kesinlikle İslâmi değil. Mahalle esastır İslâm’da, sünnet böyle korunur. İnsanların birbirlerinin sorunuyla hemhal olabildiği hem de dost olabildiği mekânlardır mahalleler. Ailelerin varlığını sürdürebildiğini görebileceğimiz yerler, küçük ortak yerleşim birimleridir. Eğer biz Müslümanlaşacaksak bu binaların hepsinin yıkılması lâzım, yoksa İslâm’ın önünü kendimiz tıkamış oluruz. Bizim yitirdiğimiz en önemli şey ahlâktır. Müslümanların tam da insanlığa verebileceği en önemli şey ahlâkken, biz ahlâkı yitiriyoruz.”

Diğer Haberler