Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 28 Temmuz 2017

ABONE OL

İslâm Azınlıkların Dini Hâline Gelmesin!

Gazeteci Yusuf Kaplan, önümüzdeki 10 yılda gelecek 100 yılın tohumları ekilmezse, İslâm'ın azınlıkların dini hâline geleceğini söyledi.

Gazeteci Yusuf Kaplan, önümüzdeki 10 yılda gelecek 100 yılın tohumları ekilmezse, İslâm’ın azınlıkların dini hâline geleceğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Yusuf Kaplan ile Fikir Atölyesi”nde yeni dönemin ilk dersi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Kaplan, İslâm’ın yakın gelecekte karşılaşacağı tehlikelerden söz etti.

İSLÂM’DAN NEFRET EDİLSİN İSTİYORLAR

İslâm’ın karşı karşıya bırakıldığı iki tehlikeden bahseden Kaplan, “Önümüzdeki 10 yılda gelecek 100 yılın tohumları ekilmezse İslâm, azınlıkların dini hâline gelebilir. İslâm’ı iki tehlikeyle karşı karşıya bırakıyorlar. Bu tehlikelerden ilki, İslâmi kaynakları tartışmaya açarak İslâmi omurgayı çökertmek. İkincisi ise, Müslüman oluşumları birbirine düşürerek Müslüman’ı Müslüman’a kırdırmak. Dolayısıyla İslâm’dan nefret etmeyi sağlayacak bir ortam oluşturmak isteniyor. İslâm’ın temel kurucu kaynakları tarihte ilk defa bu kadar tartışmaya açıldı. İslâm tarihinde hiçbir zaman bu kadar kurucu kaynakların tartışmaya açıldığı bir zaman dilimi olmadı” şeklinde konuştu.

EĞİTİMDE MODEL ÜNİVERSİTE GEREKLİ

Medeniyetlerin gelişiminde eğitimin önemine dikkat çeken Kaplan, “Eğitimde ortaya bir model koymamız gerekiyor. Bize dünya standartlarında eğitim alacağımız üniversiteler lâzım. Eğitimin hakkını verecek; Oxford, Cambridge, Sorbon, Bağdat, Nizamiye, Kurtuba gibi olsun bunlar. Bütün İslâm medeniyetindeki havzaların, kurucu şehirlerinin nasıl kurulduğunu, o medeniyeti nasıl kurduklarını söylemiş de oluyoruz aslında bu şekilde” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler