Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Nisan 2018

ABONE OL

‘İslâm Arşivleri’ Tarihi Bir Proje

Prof. Dr. Mehmet İpşirli, "Zevk-i Tahattur" programında, Türkiye Diyanet Vakfı'nın İslâm Arşivleri projesinin Cumhuriyet tarihinde başardıkları en büyük proje olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mehmet İpşirli, “Zevk-i Tahattur” programında, Türkiye Diyanet Vakfı’nın İslâm Arşivleri projesinin Cumhuriyet tarihinde başardıkları en büyük proje olduğunu söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği, her ay değerli şahsiyetlerin hayatlarının konuşulduğu Zevk-i Tahattur programının bu ayki konuğu, Medipol Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli oldu. Yöneticiliğini İstanbul İl Kültür Ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın yaptığı program, Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki Otağ-ı Hümayun’da gerçekleşti.

HİÇBİR İSLÂM ÜLKESİNDE YOK

1983 yılından beri Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi projesinde çalışan, Osmanlı Devlet Teşkilatına dair Türkiye’de en önde gelen uzmanlardan ve Osmanlı belgelerini en iyi okuyan isimlerden birisi olan Prof. Dr. İpşirli, proje ile ilgili şunları söyledi:

“Diyanet İslâm Arşivleri projesi, Cumhuriyet tarihinde başardığımız en büyük projedir. Çok büyük emekler verilerek böyle orijinal bir ansiklopedi oluşturuldu. Biz bu işe ilk olarak beş kişi başlamıştık. O zamanlar İslâm ülkelerine ellerinde böyle bir çalışma olup olmadığına dair bilgi edinmek için mektuplar yolladık ve Mısır da dahil olmak üzere hiçbir İslâm ülkesinde böyle bir çalışma yapılmadığını öğrendik. Doğrudan doğruya yerli alimler tarafından yazılan bir eser yoktu. Hazırladığımız bu ansiklopedi yüzlerce arkadaşımız için bir üniversite görevi gördü. Her şeyi biz burada öğrendik. Akademik bir araştırma nasıl yapılır, bunun yazıya dökülmesi gibi şeyleri bu çalışmada öğrendik. Diyanet, otuz yılda çok büyük fedakarlıklarla bu projeye büyük paralar vakfetti. Bu ansiklopediyi hazırladıktan sonra, bu kadar büyük emekler ve maddi kaynaklar verilen projeyi, Diyanet hiçbir ücret istemeden online hizmete açtı. Şu anda bu İslam Ansiklopedisi’ni internet üzerinden çok rahat bir şekilde inceleyebilirsiniz.”

Diğer Haberler