Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Temmuz 2011

ABONE OL

İş de işçi de arayan Eskam’da

İşverenle iş arayanları buluşturan Esenler Belediyesi'nin istihdam merkezi ESKAM (Esenler Kariyer Merkezi), umut kapısı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar 2 bin 500 kişiyi işe yerleştiren ESKAM’a iş arayanların yanı sıra işçi arayan şirketler de müracaat ediyor.

İşverenle iş arayanları buluşturan Esenler Belediyesi’nin istihdam merkezi ESKAM (Esenler Kariyer Merkezi), umut kapısı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar 2 bin 500 kişiyi işe yerleştiren ESKAM’a iş arayanların yanı sıra işçi arayan şirketler de müracaat ediyor. İş- Kur ile işbirliği içerisinde işsizlik sorununa çözüm arayan ESKAM, bir yandan işsizlere iş imkanı sunarken diğer yandan ise; meslek edindirme kursları ile işsizlerin iş sahibi olmasına imkân sağlıyor. Her gün en az 100 kişinin iş bulmak için müracaat ettiği ESKAM’da yapılan tüm iş başvuruları kayıt altına alındıktan sonra işsizlerin eğitim düzeyleri ve yeteneklerine göre kategorize ederek veri tabanı oluşturuluyor. İşverenlerin eleman taleplerini de değerlendiren ESKAM, işçi arayan şirketlerle tek tek bağlantıya geçerek, işsizlerle işverenleri  bir araya getiriyor ve  yüz yüze görüşmelerini sağlıyor. Böylece önceden belirlenen randevu günü ve saatine göre; ESKAM’da iş görüşmesi için bir araya gelen işçi ve işverenler, kendilerine uygun meslek dallarında yeteneklerine göre işlere yerleştiriliyor.

İşverene lojistik destek

Bugüne kadar binlerce işsize umut olan ESKAM, iş dünyasının emek talebi nabzını  tutarak işverenlere lojistik destek de  sağlıyor. İşverenlerin sektör bazında ve meslek gruplarına göre ihtiyaç duydukları iş alanlarında, işçi bulmalarına yardımcı olmak için  meslek edindirme kursları düzenleyen ESKAM, vasıflı  elemanlar yetiştirerek yeni istihdam alanları oluşturuyor. Bugüne kadar 2 binin üzerinde işsizin iş için ESKAM’a müracaat ettiğini söyleyen ESKAM Koordinatörü Aziz Kekeç,  toplam 12 bin veri tabanı olan ESKAM’ın Türkiye’ye model olduğunu söylüyor. ESKAM’a sadece iş arayanlar değil Gezer Terlik, Ayakkabı Deri Sanayi  Tic. A.Ş, Eker Süt Ürünleri Gıda ve Ticaret A. Ş,  Kadife Tekstil, Burda Market, Batı Güvenlik, Tepe Güvenlik gibi Türkiye’nin önde gelen şirketleri de ihtiyaçları doğrultusunda vasıflı ve vasıfsız işçi almak için müracaat ediyor. 

 

Diğer Haberler