Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Mayıs 2011

ABONE OL

İş arayanlar, işverenle buluştu

Esenler Belediyesi ile İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (İSİİF’11), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in de katıldığı bir törenle açıldı.

İSİİF’11 Bakan Dinçer tarafından açıldı…

Esenler Belediyesi ile İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (İSİİF’11), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in de katıldığı bir törenle açıldı. 

Tekstilkent Yönetim Binası’nda Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen fuarın açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Milletvekili Lokman Ayvan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksel, Esenler Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan ve AK Partili bazı milletvekili adayları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Fuarın açılış konuşmasını Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Göksu, kendilerine hem rehberlik, hem akıl hocalığı,  hem de öncülük yapan İŞKUR, İTO, Tekstilkent yönetimine teşekkür ederek konuşmasına başladı. İşsizlere kapı aralıyoruz Fuarın, dünyanın her tarafında  büyük bir sorun olan işsizlikle ilgili bir kapı aralamaya yönelik olduğunu belirten Göksu,  “Bir tarafta iş arayanlar var, diğer tarafta işçi arayanlar var. İş arayanla, işçi arayanı buluşturmakta bir zorluk var.  Bu fuarın Esenler’de yapılıyor olması çok önemli. Arzu ettik ki biz iş arayanlarla işçi arayanları buluşturalım” dedi. Esenler’de istihdama yönelik Esenler Kariyer Merkezi’ni (ESKAM) kurduklarını anlatan Göksu,  2 yılda ESKAM aracılılığıyla yaklaşık 2 bine yakın kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. 2011 yılının ilk 5 ayında toplam 600 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Göksu, “ Bugün bu fuarla bir kapı aralayacağız. Bu aralayacağımız kapıdan insanlarımız iş bulacaklar, işe yerleşecekler” dedi.  Fuar’da Türkiye genelinde faaliyet gösteren 100 den fazla firmanın stant açtığını  kaydeden Göksu, önümüzdeki yıllarda İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’na ev sahipliği yapmaya devam edeceklerini kaydetti. 

Her evden en az bir kişi Esenler’de istihdama yönelik yeni bir proje başlatacaklarının müjdesini veren Göksu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esenler’de 130 bin hane var.  16 mahallenin 13’ünde tarama çalışmalarını bitirdik.  Bundan sonra her evi kontrol edeceğiz. Bir evde çalışan kimse yoksa mutlaka o evde bir çalışabilenin olacağı şekilde istihdamın yapılacağı bir çalışmayı başlatıyoruz. Bizim görevimiz, sadece sokakta kaldırım yapmak, sokaklara park, bahçe yapmak değil. Biz yerel yönetimlere düşen, yerel kalkınmanın öncülüğünü gerçekleştirmek. Bu çerçevedeki bu çalışmayla birlikte umuyoruz ki, Esenler’de (Ben işsizim, ben iş bulamıyorum)  diyen hiç arkadaşımızın kalmaması için gece – gündüz gayret ederek bu kapıları aralamak istiyoruz”. Hükümetin istihdam konusunda çok önemli adımlar attığını hatırlatan Göksu, bazı işverenlerin hükümetin kendilerine sunduğu imkânları bilmediklerine dikkat çekerek, “Bu konuda bunlarla ilgili özel bir çalışma yapılmasını faydalı görüyorum. Esenler’de bununla ilgili bir çalışma başlatacağız” dedi.

Fuar, işsize büyük fayda sağlayacak Törende ikinci konuşmayı İŞKUR İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun yaptı. Coşkun,  iş arayanlarla işçi arayanları buluşturan fuarın istihdam oluşturmada çok büyük bir fayda sağlayacağına dikkat çekti. İŞKUR’un 2011 yılına kadar yüzlerce insana iş imkânı sunduğunu anlatan Coşkun, İŞKUR’un  yüzlerce işsize umut olduğunu söyledi. Coşkun’un ardından konuşan Tekstilkent Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu da Tekstilkent’in fuara ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  Esenler Belediye Başkanı Göksu’ya Esenler’e yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etti.  Şahinoğlu, ülkelerin refahı için iş ve işçi fonksiyonunun gelişmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Çözüm için nitelikli ve bilgili insan

Törende konuşma yapan İstanbul Valisi Mutlu ise;  çok önemli bir fuarın açılışını yaptıklarını belirterek, “Esenler’i yürekten kutluyorum.  İstanbul’da  istihdama yönelik bir fuara ev sahipliği yapmak Esenler’e çok yakıştı. Esenler Belediyesi bu işi ciddi şekilde ele aldı. ESKAM Kariyer Merkezi’nde istihdam alanı oluşturabilmek için ciddi çabalar gösteriliyor. Umuyorum ki bu fuar, bundan sonra daha büyüyerek devam edecek” dedi. Ülkemizin önemli sorunlardan bir tanesinin işsizlik olduğunu söyleyen Mutlu, işsizlik probleminin çözülmesinde,  dünden bugüne önemli gelişmeler kat edildiğini söyledi. İşsizlik probleminin çözülmesinde en temel unsurun,  nitelikle ve bilgili insan yetiştirmek olduğunu ifade eden Mutlu, “Bunu başarırsak istihdam ve işsizlik sorunu da çok daha iyi bir noktada olacak” dedi.

Temel sorunlara odaklanmalıyızTörende son konuşmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer yaptı.  Dinçer, işsizlikle ilgili temel 2 sorunun olduğuna dikkat çekti. Dinçer bu iki sorunu, piyasanın ihtiyaçlarına uygun niteliklere sahip eleman ile eleman arayanla, iş arayanlar arasında köprü kurma sorunu olarak özetledi. Bu 2 sorunla ilgili son yıllarda önemli mesafeler kat edilmesine rağmen halen bu sorunların tam olarak çözülemediğini söyleyen Bakan Dinçer,  bu iki konu üzerinde odaklanmak gerektiğine dikkat çekti.  İşsizlikte yapısal temel sorunlar arasında mesleksizlik sorunun da olduğunu vurgulayan Dinçer, piyasa ihtiyaçlarına uygun olamayan bir mesleğin, isçi ve iş arasındaki bağı kopardığını söyledi. Bugün mesleki eğitim programları ile istihdam edilme oranlarının yüzde 15’ler seviyesinde olduğunu belirten Dinçer, “Son yollarda çok önemli tepkiler almaya başladık. Mesleki yeterlilik kurumu avantajıyla meslek standartlarını belirlememiz, ama daha da önemlisi meslek standartları belirlendikten sonra MEB, YÖK, Sanayi Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı ile birlikte Çalışma Bakanlığı’nın nezdinde eğitim ve istihdam ilişkilerinin güçlendirilmesine yönelik programlar yapıyoruz. Hem MEB,  hem de YÖK bundan sonra mesleki eğitim müfredatlarını, hazırlanmış olan meslek standartlarına uygun hale getirecek şekilde kendilerine yeniden hazırlıyorlar” dedi.

İstihdamla ilgili programları genişlettikİŞKUR’lar vasıtasıyla yapılan programları da anlatan Dinçer, doğrudan doğruya özellikle sanayinin ihtiyaçlarına uygun olarak  mesleki eğitimleri programladıklarını söyledi. 2002’de yaklaşık bin 800 kişiyi, 2010 yılında ise 167 bin kişiyi eğittiklerini anlatan Dinçer, “2011 yılında 400 bin kişiyi eğitmek üzere planladık. Üstelik  de  bu eğitimleri yaparken, her eğitime katılan kişiye 15 TL. yevmiye ücreti ödemeye başladık. Ciddi anlamda programlar üretiyoruz” dedi. İŞKUR’un artık çok farklı bir kurum haline dönüştüğünü vurgulayan Dinçer, “Karşınızda son derece modern ve özel bir işletme gibi çalışan istihdam ofisimiz var. Bu istihdam ofisini her yıl daha da geliştiriyor ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir yönetim ve örgütlenme şekline dönüştürüyoruz. 2 yıl öncesine kadar sadece il müdürlüklerinde sunduğumuz istihdamla ilgili bütün programları genişlettik ve erişimini kolaylaştırdık” dedi.  İş adamlarına da seslenen Dinçer, “Biz sizin ihtiyaç duyduğunuz elemanları yetiştirmek konusunda 3 ayrı program yürütüyoruz” diye konuştu ve bu programlar hakkında iş adamlarına sundukları avantajları anlattı.  Türkiye’de istihdamı sağlamak için yeni teşvikler uyguladıklarını da aktaran  Dinçer, hazırlanan torba kanunuyla beraber uygulamaya konulan teşvikleri de anlattı.

Dinçer’den Göksu’ya teşekkürDinçer, iş arayanla işvereni buluşturan fuarın açılmasında katkıları olan Esenler Belediyesine ve ESKAM’a da teşekkür ederek, “Bu yapılanları Türkiye’de gittiğimiz her yerde örnek olarak anlatıyorum .Gerçekten çok güzel bir örnek oldu. Belediye Başkanımız, Kariyer Merkezi’nde görevlendirdiği elemanlarla işletmeleri tek tek dolaşıyor ve açık pozisyonlar için kendisine iş aramak üzere gelenleri yönlendiriyor. Bunun takdire şayan olma noktasında bir gayet olduğunu görüyor ve teşekkür ediyorum” diye konuşmasını tamamladı. Bakana belediye halısı Konuşmaların tamamlanmasının ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler Belediyesi El Halısı Dokuma Kursu’nda dokunan bir halıyı Bakan Dinçer’e hediye ederek, “Şu anda bu kursumuzda 100 ev hanımı ve genç kızımızı istihdam ettik. Yakında bu sayıyı 350’ye çıkaracağız” dedi.

Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu başta olmak üzere törene katılan protokol, hep birlikte açılış kurdelesini keserek, fuar alanındaki stantları tek tek dolaştılar. Bakan Dinçer, stantlardaki görevlilere birer gül hediye ederek başarılar diledi. Stantların gezilmesinden sonra Bakan Dinçer ve beraberindekiler, Esenler Kariyer Merkezi (ESKAM) Bürosu’nu da ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldılar. İstanbul İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (İSİİF’11) Çarşamba akşamı sona erecek.

Diğer Haberler