Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Nisan 2019

ABONE OL

İnsanı Doğru Fiilleri Yükseltir

Edep ve Ahlâk Sohbetleri'nde konuşan Mutasavvıf Yazar Ömer Tuğrul İnançer, "Bazı insanlarda ilim insanı alçaltır. İnsanı sadece doğru fiilleri, yaptığı işleri yükseltir" dedi.

Edep ve Ahlâk Sohbetleri’nde konuşan Mutasavvıf Yazar Ömer Tuğrul İnançer, “Bazı insanlarda ilim insanı alçaltır. İnsanı sadece doğru fiilleri, yaptığı işleri yükseltir” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Edep ve Ahlâk Sohbetleri”, Mutasavvıf Yazar Ömer Tuğrul İnançer’in anlatımıyla Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Kelam ilminin ortaya çıkışı ve Peygamber Efendimiz’in hadisleriyle, iman konusunun hassasiyeti üzerine bir sohbetin gerçekleştirildiği programa, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

AKILLI ADAM GAYBA İNANIR

Kelam ilminin ilk olarak başka dinden insanlara yönelik ortaya çıktığını fakat daha sonra Müslümanların da kelam ilminden yararlandığını ve yanlış algılara kapıldıklarını söyleyen İnançer, “Başta İranlılar, Mısırlılar, Bizans toprağından olan Gassaniler, Doğu’da Türkler gibi çeşitli bölgelerden insanlar Müslüman olmaya başlayınca, değişik fikirler ortaya çıkmaya başladı. İzahatı direkt Efendimiz’den ve sahabeden alamayanlar akıllarıyla hareket ettiler. Daha sonra dünyada tercüme faaliyetleri başladı. Klasik Yunan eserleri Arapça’ya tercüme edildi ve böylece kelam ilmi ortaya çıktı. Bu ilim aslında başkalarına izah için çıkmıştı fakat zaman içinde Müslüman’ların yanlış algılarıyla din dışına çıkmaları haline geldi. Burada bahsetmek istediğim kelam ilmi değil, kelam ilmini vahyin önüne geçiren kişiler. Bu kişiler akli delil bulamadığı zaman inkara giden adamlardır. Aslında inancına delil aramak, deliliktir. Akıllı adam gayba inanır. Gayb, bugün kullandığımız Türkçe ile kayıp demektir. Yani laboratuvara sokulup incelenemeyen, beş duyu organıyla algılanamayan ama itimat edilen bir söz demektir” şeklinde konuştu.

İNSANI İLMİ DEĞİL, DOĞRU FİİLLERİ YÜKSELTİR

İlimle iman kazanılamayacağını ve ilmin insanı yükseltemeyeceğini aktaran İnançer, “Bazı insanlarda ilim insanı alçaltır. İnsanı sadece doğru fiilleri, yaptığı işleri yükseltir. İnsanı ilmi değil, doğru fiilleri yükseltir. Peygamber Efendimiz, ‘Asabileştiğiniz zaman abdest alın’ demiştir. Bunu 150 sene evvel akli bir delille ispat etmek pek mümkün değildi. Fakat daha sonra elektrik ve statik elektrik icat oldu. Abdest alırken suyla birlikte bedenin dışında toplanan elektriğin boşaldığı kanıtlandı. Efendimiz’in buyurduğundan bin iki yüz elli sene sonra ortaya çıkan bir ilimle, Efendimiz’in sözünü akli olarak, rasyonel olarak izah edebiliyoruz. Akli olarak izah edilmediği zamanlarda Efendimiz’in bu sözüne itimat etmeyenler ağır bir ithamla karşılaşırlar. Resulullah’ın sözüne inanmayan kafirdir” dedi.

Diğer Haberler