Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Nisan 2018

ABONE OL

İnsanı Değerli Kılan İnsanlığıdır

"Huzurlu Aile Sohbetleri"nde iyi insan olmak üzerine öğrencilerle sohbet eden Aile Danışmanı Saliha Erdim, "İnsanın değeri sahip olduğu maddiyatla değil ne kadar insan olduğuyla alakalıdır" dedi.

“Huzurlu Aile Sohbetleri”nde iyi insan olmak üzerine öğrencilerle sohbet eden Aile Danışmanı Saliha Erdim, “İnsanın değeri sahip olduğu maddiyatla değil ne kadar insan olduğuyla alakalıdır” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Huzurlu Aile Sohbetleri” programı, Atışalanı Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Aile Danışmanı Saliha Erdim iyi bir insan olmak ve erdemli değerler kazanmak üzerine öğrencilerle sohbet gerçekleştirdi.

NE KADAR İNSANSAN, O KADAR DEĞERLİSİN

Öğrencilerin her birine kendilerini sevmeleri tavsiyesini vererek sohbetine başlayan Erdim şu ifadeleri kullandı:

“İnsanın değeri parası ve puluyla makam ve mevkiyle değil, ne kadar insan olduğuyla alakalıdır. Eğer en yüksek makama çıktığınızda bile en yoksul birisini zenginle eş değer görürseniz işte o zaman gerçek insan olabilirsiniz. Ben çocuklarıma ‘Arkadaşlarınız sizden daha iyi kazanıyorsa, sizden daha güzel arabalara biniyorlarsa ve siz onların bu durumuna içtenlikle sevinebiliyorsanız işte o zaman iyi insansınız demektir’ diyorum. Cebinizdeki para bitince, üzerinizdeki gidince geride kalan şey ne ise siz işte osunuz, ona yatırım yapın. Her şey elinizden gittiği zamanda sizinle kalacak olan şeyler sizin değerinizdir. İnsanlık bu sıralarda belli olur. Birbirinize iyi davranarak, birbirinizle yardımlaşarak, birbirinizin sırlarını taşıyarak, verdiğiniz sözde durarak o arkadaşınızla ömür boyu birlikte olmak istersiniz. Derslerinize çalışarak, aklınızı doğru şeylere sevk ederek bu dönemlerde nasıl iyi insan olacağınızı öğrenirsiniz.”

ANNE BABANIZIN HAYATTALARKEN KIYMETİNİ BİLİN

Anne babaların hayattayken kıymetlerinin bilinmesi gerektiğini belirten Erdim, “En son ne zaman babanıza ‘Canım babacığım seni çok seviyorum’ diyerek sarılıp öptünüz, veya annenize en son ne zaman ‘Annecim seni çok seviyorum’ dediniz. Size şunu tavsiye ediyorum, her akşam babanız gelince ‘Babacım seni çok özledim’ diyerek boynuna sarılıp öpün. Babanız hayattayken onun değerini bilin. Daha sonra keşke dememeniz için anne ve babanıza bunları söylemeniz önemli. Annenize gidin ve ‘Annecim seni mutlu etmek için ne yapabilirim’ deyin. Kendisini sevmeyen Rabb’ini de sevemez, kendisini sevmeyen başkalarını da sevemez. Asla yalan söylemeyin, kimsenin arkasından konuşmayın, size ait olmayan hiçbir şeye tamah etmeyin. Yapacağınız iyilikleri Allah için yapın. Allah-u Teala sizi dürüst ve güvenilir bir insan olarak tamamlasın, sizi geleceğin büyük insanı yapsın ve herkes sizi çocuklarına örnek göstersin. Rabbim sizi böyle ödüllendirsin” sözleriyle seminerini tamamladı.

Diğer Haberler