Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Mart 2018

ABONE OL

İmanı Olmayanın İradesi Olmaz

"Mevlana'dan Öğütler" programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, "İman bize irade gücü kazandırmak içindir. İmanı olmayanın iradesi olmaz" dedi.

“Mevlana’dan Öğütler” programında konuşan Prof. Dr. Emin Işık, “İman bize irade gücü kazandırmak içindir. İmanı olmayanın iradesi olmaz” dedi.

İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Emin Işık, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mevlâna’dan Öğütler” programı kapsamında Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Esenlerliler ile bir araya geldi. Mesnevi üzerine sohbet eden Işık, iman ve iradenin ilişkisine değindi.

HAYRI DA SİZ SEÇERSİNİZ, ŞERİ DE

İmanı olmayan kişinin hem kutsalının hem de iradesinin olmayacağını belirten Işık, şöyle konuştu:

“İman bize irade gücü kazandırmak içindir. İmanı olmayanın iradesi olmaz. İnsan neye inanırsa inansın, inandığını sıdk ile sadakat ile bağlı olanın iradesi olur. İmanı olmayan kişi irade sahibi değildir. Bu kişinin ne ahdinin önemi vardır, ne yemininin, ne de sözünün değeri. Bu kişinin sabit bağlı olduğu bir şey yoktur, kutsalı yoktur. Eski putperestlerin kutsalı vardı, puta tapıyorlardı ama o putları kutsal biliyorlardı. Kendi kutsalları olan put üzerine yemin ettikleri vakit, ondan vazgeçmiyorlardı. Bizim dinimizde Allah kutsaldır. Allah adına verilen her söz yerine getirilir. Adak adıyorsunuz mesela, Allah adına adıyorsunuz bu adağı, yerine getirmeniz gerekir. İki tane yolumuz var bizim, birisi şeytanın yoludur bizi cehenneme götürür, diğeri de rahmanın yoludur bizi cennete götürür. Başka yolumuz yok. İki tane yol var; iyilik ve kötülük, hayır ve şer. Doğru yoldan giderseniz hayra yaklaşırsınız. Zaten iki nokta arasındaki en kısa mesafe de doğru gidilen yoldur. Ne diyoruz dua ederken, ‘Ey Allah’ım sen bizi doğru yoldan ayırma, doğru yoldan yürüt. O yolda hidayet et’, diyoruz çünkü o yolun sonunda Allah var.”

Diğer Haberler