Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Ocak 2016

ABONE OL

İlk Oyları Çocuk Meclisi’nde

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi, başkanını seçti. Mecliste bulunan çocuklar, ilk kez oy kullanmanın heyecanını yaşadılar.

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi, başkanını seçti. Mecliste bulunan çocuklar, ilk kez oy kullanmanın heyecanını yaşadılar.

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi’nin ikinci oturumu, Meclis Koordinatörü Ziya Çandır tarafından açıldı.İlk oturumda yaşı en büyük üye sıfatıyla Geçici Meclis Başkanlığı’na Nine Hatun İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Gök, Başkan Yardımcılığı’na Ronahi Kul ve Toprak Can Toprak, en genç üye Esma Nur Aydın ise Kâtip Üyeliğine atanmıştı.

YÖNETİCİ NİTELİKLİ OLMALI

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat, seçim öncesinde yaptığı konuşmada, Çocuk Meclisi Başkanı’nın önemli bir görevi olduğunu belirterek, “Yönetme önemlidir. Yönetici fedakâr, çalışkan, vizyon sahibi, medeni cesareti olan ve adil bir insan olmalı. Başkan idarecilerle görüşecek, araştıracak, çalışacak, bulunduğu mertebeyi ileri taşıyacak nitelikte olmalıdır” dedi.

İLK KEZ OY KULLANDILAR

Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ikinci oturumda Çocuk Meclisi Başkanlığı için seçim yapıldı. Meclis üyeleri, kendileri için hazırlanan kabinlerde oylarını kullandılar. İki turda gerçekleştirilen seçimlerin ilk turunda 24 öğrenci başkanlık için aday oldu. En fazla oy alarak ikinci turda yarışacak 3 aday, sahneye çıkarak kendilerini tanıttılar ve başkanlık vaatlerini açıkladılar. Daha sonra ikinci tur için meclis üyeleri tekrar sandık başına gittiler ve Çocuk Meclisi Başkanı’nı seçtiler.

MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

Sandıktan çıkan sonuçlara göre 34 oyla Dr. İlhami Faydagör Ortaokulu 8’inci sınıf öğrencisi Emrah Düzgün, Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı oldu. 16 oy toplayan Ecenur Çalışkan ve 7 oy alan Oğuzhan Altıer ise başkan yardımcılığına seçildiler. Meclis başkan ve yardımcıları 1 yıl görevde kalacaklar. Çocuk Meclisi’nde; Sokak Çocukları, Engelli Çocuklar, Çocuk Hakları gibi 14 komisyon oluşturulacak.

BAŞKAN PROJELERİNİ AÇIKLADI

Çocuk Meclisi Başkanı Emrah Düzgün, hayata geçirmeyi istedikleri projelerle ilgili “Başkanlığım sürecinde ilk etapta Menderes Mahallesi’nde bulunan Çocuk Sokağı’nın ilçe geneline yayılması için çalışacağız. Okul giriş – çıkış saatlerinde sokakları trafiğe kapatmak için çalışma yürüteceğiz. Ağaçlandırmayı artıracağız. Eğitim – öğretim döneminde okul çevresinde inşaat çalışması yapılmaması için ilgili birimlerle irtibata geçerek taleplerimizi ileteceğiz” diye konuştu.

ÇOCUK MECLİSİ NEDİR?

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi’nde, Esenler’de eğitim gören, yaşları 8 ile 14 arasında değişen 100 çocuk bulunuyor. Çocuk Meclisi ile çocukların sorunları, talepleri ve hayallerini özgürce konuşabileceği, kendi oyları ile alınacak kararlarla seçme ve seçilme deneyimi yaşayabileceği mecliste; söz sahibi, kültürünü ve tarihini benimsemiş nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Diğer Haberler