Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Mayıs 2016

ABONE OL

İlk Kazma Da İlk Anahtar Da Erdoğan’dan

Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm konutlarının anahtarlarını hak sahiplerine teslim eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönüşüm için ilk kazmayı vurdukları yerde ilk anahtarları teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

2012 yılında başlatılan büyük dönüşüm hamlesi kapsamında inşa edilen Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm konutları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle hak sahiplerine teslim edildi. Hak sahiplerine yeni konutlarının anahtarlarını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüşüm için ilk kazmayı vurdukları yerde ilk anahtarları teslim etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ekim 2012’de büyük dönüşüm hamlesi kapsamında başlattığı ilk proje olan Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları’nda 1.403 konut ve 32 işyerinin anahtarını hak sahiplerine teslim etti. Esenler Bölge Parkı’nda düzenlenen Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Anahtar Teslim Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanları Erdoğan Bayraktar ve Gül Demet Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı MehmetErgün Turan, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Eski Başbakan Yardımcısı Yalçın Doğan, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, bazı milletvekilleri ve bazı ilçe belediye başkanları, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, hak sahipleri ile binlerce Esenlerli katıldı. Tören, protokol üyelerinin konuşmalarıyla başladı.

GÖKSU: LİDERE GÜVENİN HİKAYESİ

İlk konuşmayı ev sahibi Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Esenler halkının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyduğu güvenle bu projeye başlandığını hatırlatan Başkan Göksu, “Bu konutların arkasındaki tarihi hikayede en temel değer, bu şehrin insanlarının, bu millettin liderine duymuş olduğu güvenin hikayesidir” dedi. Göksu bu proje ile kentsel dönüşümün bir hayal olmadığını ispat ettiklerini söyleyerek, “Bu proje, Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili bugüne kadar söylenen bir çok spekülasyon ve manipülasyona da en doğru cevabı veren bir projedir” diye konuştu. Havaalanı Mahallesi projesinin, kentsel dönüşümle ilgili sorularına da cevap verdiğini belirten Göksu, “Bu proje, kentsel dönüşümde en çok konuşulan ‘insanları yerinden etmek’ ya da ‘kentsel dönüşüm mü, rantsal dönüşüm mü?’ gibi meselelerde kentsel dönüşümün ne olduğunu gösteren örnek bir projedir. Vatandaşlarımız, bu huzur dolu konutlarında bugünden itibaren oturacaklar ve bizlere dua edecekler” şeklinde konuştu.

TOPBAŞ: ESENLER’DEKİ ÖRNEK BİR TABLO

“Ne güzel bir buluşma. Yavrularımıza emin adımlarla yürüme günü” diyerek konuşmasına başlayan İBB Başkanı Kadir Topbaş, kentsel dönüşüm çalışmalarından dolayı İstanbullular adına Erdoğan’a teşekkür ederek, “Afet riski taşıyan İstanbul’un bundan sonraki süreçte de endişesiz, korkusuz, medeni bir şehir olması konusunda koyduğunuz iradenin yansımasıdır Esenler’deki tablo. Size İstanbullular adına teşekkür ediyorum” dedi.

TURAN: MAHALLE KÜLTÜRÜ ÖNEMLİ

Programda söz alan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan,”Toplumumuzda dayanışma kültürünü esas alan, farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği, semt sakinlerinin ve esnafın iç içe olduğu, ‘mahalle kültürü’ kavramında vücut bulan kentsel alanlara önem ve öncelik veriyoruz” dedi. Bu yıl içinde TOKİ olarak hedeflerinin 60 bin konutu ihale etmek olduğunu söyleyen Ergün, “Mayıs sonu itibari ile bu hedefin yarısını yakalamış durumdayız. 2023 hedefimiz ise 500 bin yeni konut üretmek ve toplamda 1 milyon 200 bin konut rakamına ulaşmaktır” diye konuştu.

ÖZHASEKİ: BU BİR BAŞARI HİKAYESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, Esenler Havaalanı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, “Kentsel dönüşüm konusunda çok hızlı davranarak , büyük bir gayret içerisine girerek, Türkiye’deki birçok belediye Esenler Belediye Başkanımız Tevfik Bey örnek oldu. Ellerine sağlık. Cenab-ı Hak yolunu açık etsin. Kendisi bu projede Esenlerli kardeşlerimize 600 milyon liralık bağışta bulundu. Bu bölgede hiç yeşil alan yokken projenin yüzde 70’ini yeşil alan ve sosyal donatı alanlarına ayırdı. Kentsel dönüşüm konusunda yapacağı işlerde bakanlık olarak kendisini sonuna kadar desteklemeye kararlıyız” dedi.

DEPREM ÖLDÜRMEZ İHMAL ÖLDÜRÜR

Vatandaşların yoğun sevgi gösterilerinde bulunduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasına Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen konutların hak sahiplerine hayırlı olmasını dileyerek başladı. 1999 Marmara ve 2011 Van depremlerinin çarpık yapılaşmanın oluşturduğu tehdidi gösteren önemli işaretler olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Van depreminden sonra gerçekleştirdiğimiz imar projeleri, bizim için meseleye köklü bir çözüm getirme konusunda çok önemli bir tecrübe ve cesaret kaynağı oldu. ‘Deprem öldürmez, ihmal öldürür’ anlayışı ile afetlere karşı gereken tedbirleri süratle hayata geçirme kararı aldık. Hemen yasal altyapıyı oluşturup, hazırlıklara başladık. Bundan 4 yıl önce, 5 Ekim 2012 tarihinde, yine burada kentsel dönüşüm kapsamında ilk yıkımları başlattığımızda bir söz vermiştik. ‘İstanbul’u da Türkiye’yi de bu kamburdan kurtaracağız’ demiştik. Sevgili kardeşlerim; amacımız bir binayı yıkıp yerine bir başka bina yapmak değil. Sizlerin can ve mal güvenliğini sağlayacak büyük bir dönüşümü gerçekleştirmek olduğunu söylemiştik. Rant değil, insan odaklı bir proje üreteceğimizi ifade etmiştik. Hamd olsun. Bugün burada sözlerini yerine getirmiş kişilerin gönül huzuru ile karışınızda bulunuyoruz” dedi.

İSTANBUL’UN EN GÜZEL YERLEŞİM ALANLARINDAN BİRİ

Dönüşüm için ilk kazmayı vurdukları yerde ilk anahtarları teslim ediyor olmanın mutluluğu içinde olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çıktığımız bu yolda, bugün ilk somut neticeyi aldık. Kimseyi mağdur etmeden yaklaşık 140 bin metrekarelik inşaat alanına sahip İstanbul’un en güzel yerleşim alanlarından birini kurduk. Hemen yan taraftaki alan Silahlı Kuvvetler’e ait devasa bir alan. Şimdi de inşallah bu bölgede, Esenler’e yakışan, yeşil alanlarından tutunuz, diğer güzelliklerine kadar dev bir projenin hayata geçtiğini göreceksiniz. Esenler, bugüne kadar beton yığınlarının arasında kayboluyordu ama şimdi beton yığınlarının arasında olmaktan çok artık yeşil alanda da ailece hayatını geçirebilecek, pikniklerini yapabilecek ve böylece modern bir yaşamı burada yaşayacak.” diye konuştu.

HEDEF: 20 YILDA 6.5 MİLYON YAPI

Esenler Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yüzde 70’inin yeşil alan, okul, cami gibi ortak kullanım alanlarından oluştuğuna dikkat çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi konusunda hedefimiz çok büyük. Türkiye genelinde 20 yılda 6,5 milyon yapıyı bu şekilde dönüştürmeyi hedefliyoruz. Çirkin yapılaşmaya hayır. Modern, insanca yaşayabileceğimiz yapılara, evet. Bunu gerçekleştireceğiz. Yola çıktığımızda bu projeyi sadece rant projesi olmakla itham edenler, gelsinler buraya, Havaalanı Mahallesi’ne baksınlar. Bu bölgenin geçmişteki haliyle, bugününü karşılaştırsınlar. Eğreti binaların, çarpık yapıların, sokakların yerlerinde şimdi nasıl modern bir örnek yerleşim alanının yükseldiğini, oluştuğunu gözleriyle görsünler. Onların öyle bir derdi yok ki. Onlar sadece itham etsinler”.

ESENLER BİZİM YANIMIZDAYSA…

“Esenler bizim yanımızdaysa, bunların hepsi karşımızda olsa ne yazar” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halk yanlarında durduğu müddetçe de inşa etmeye, yapmaya, gerektiğinde kentsel dönüşüm değişimlerini yeniden yaparak Esenler’i, İstanbul’u ve Türkiye’yi hedefleri doğrultusunda geliştirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Mimari olarak şekilsiz, ruhsuz ve estetikten yoksun binalar yerine Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin yorumlarıyla biçimlendirilen yeni eserler ortaya konulması gerekiyor diyen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü bizim bir tarihimiz var. Ecdadımızın bize adeta miras bıraktığı bir mimari anlayış var. Bu mimari anlayışı biz güçlü kılmalıyız. Buna bazı ilaveler yapabiliriz. Betonun, demirin, asfaltın değil insanın önde olduğu, insana hitap eden şehirler kurmanın yollarını aramalıyız. Ulaşımda otomobil ve otobüsten ziyade raylı sistemleri, özellikle de yaya ve bisiklet yollarını ön plana çıkartma gayreti içerisinde olmalıyız. Şehirlerimizin tarihi özelliklerine sahip çıkmalıyız”.

İLK ANAHTAR CUMHURBAŞKANI’NDAN

Konuşmasının ardından Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “2023 Şehir Tasavvuru Dijital Tanıtımı”nı hediye etti. Törenin sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, eski bakanlar Fatma Güldemet Sarı ve Erdoğan Bayraktar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, hak sahiplerinden 5 aileye konutlarının anahtarını ve tapularını teslim etti.

Diğer Haberler