Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Haziran 2011

ABONE OL

İlk karikatürlerini çizdiler

Esenler Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde öğrencilere karikatürü sevdirmek, ve mizah duyarlılığının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla karikatür semineri verildi. Seminerde öğrenciler, usta karikatürist Demirhan Kadıoğlu ile beraber karikatür çizdi.

Esenler Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde  öğrencilere karikatürü sevdirmek, ve mizah duyarlılığının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla karikatür semineri verildi. Seminerde öğrenciler, usta karikatürist Demirhan Kadıoğlu ile beraber karikatür çizdi.  Esenler’de faaliyet gösteren ilköğretim okullarında eğitim- öğretim gören öğrencilerin katıldığı seminerde öğrenciler karikatür sanatının temel unsurlarını çizerek öğrendi. Rehber öğretmenleri ile seminere katılan öğrenciler, önce usta karikatürist Demirhan Kadıoğlu’nun tahtaya çizdiği karikatürleri dikkatle izledi. Öğrencilere karikatürün ne olduğunu çizerek gösteren karikatürist Kadıoğlu, portre karikatür tekniğine dikkat çekti. Tahtaya 2 öğrenci çıkararak sırayla portre karikatürlerini çizen Kadıoğlu, portre karikatürde çizimi yapılan portrenin kafasının bedenine göre daha büyük çizilmesi gerektiğini söyledi.  Meraklı bakışlarla tahtaya çizilen karikatürleri inceleyen öğrenciler, sordukları sorularla karikatürün nasıl çizildiğinin detaylarını öğrenmeye çalıştılar.

Hayvan karikatürleri çizdiler

Kadıoğlu’nun çizdiği karikatürlerin ardından öğrenciler, kendilerine dağıtılan kâğıt ve kalemlerle hayvan karikatürleri çizerek yeteneklerini sergiledi. Hayatlarında ilk kez karikatür çizmenin mutluluğu yaşayan öğrenciler, karikatür çizmenin ipuçlarını öğrendikten sonra aslında resim çizmekten daha kolay olduğu fikrinde birleştiler. Birbirleriyle yarışarak heyecanla çizdikleri karikatürleri Kadıoğlu’na gösteren öğrenciler, karikatür çizmekten büyük zevk aldıklarını ve eğlendiklerini söylediler. Çocuklarla birlikte karikatür çizmekten duyduğu memnuiyeti dile getiren Kadıoğlu da öğrencilerin hepsinin yetenekli olduğuna dikkat çekerek, karikatür çizmeye küçük yaşlarda başlamanın önemli olduğunu söyledi.  Kadıoğlu,  “Küçük yaşta alınacak karikatür eğitimleri çok önemli. Bugün çocuklarla yaptığımız çalışmada onların ruh güzelliklerini yansıtan çizimler yaptık. Çocuklar yeteneklerini çizgilerine yansıttı” dedi.

 

Diğer Haberler