Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Mart 2019

ABONE OL

İkinci Metromuzda Test Sürüşü

Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları tamamlanan ve Esenler'de de iki istasyonu bulunan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattına iki araç indirilerek test sürüşü yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları tamamlanan ve Esenler’de de iki istasyonu bulunan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattına iki araç indirilerek test sürüşü yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından çalışmaları tamamlanan Mahmutbey-Mecidiyeköy sürücüsüz metro hattında iki araç hatta indirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, vatman koltuğuna geçerek test sürüşü yaptı. Hattın açılışını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ve İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan da katıldı.

AĞUSTOS’TA AÇILACAK

Tekstilkent ve O. Reis Barbaros Caddesi’nde olmak üzere Esenler’de iki adet istasyonu bulunan Mahmutbey- Mecidiyeköy hattı, Esenler’in ikinci metro hattı olacak. Hattın önümüzdeki Ağustos ayında hizmete gireceği müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “Avrupa yakasının ilk sürücüsüz metro hattını olan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattımızın deneme sürüşleri başlamış olacak. Tabi deneme sürüşleri, sürücüsüz araçlarda manuel dediğimiz sürücüsüz bir şekilde rayların, hatların denemeleri akabinde sürücüsüz bir şekilde devam edecek” dedi.

8 İLÇEYİ BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Hattın toplam 8 ilçeden geçtiğini söyleyen Uysal, “İstanbulumuzun ulaşım hatlarından 8 ilçemizi birbirine bağlayan bir hat olması sebebiyle çok önemli. İstanbul´da geçtiğimiz ay hizmete giren Üsküdar-Çekmeköy sürücüsüz metro hattından sonra Avrupa yakasında ilk sürücüsüz hat olma özelliği taşıyor. Şu an manuel test sürüşleri yapıldıktan sonra bu yılın son çeyreğinde yani Ağustos´ta hizmete girmesi bekleniyor. Hattımızın toplam uzunluğu 18 kilometre ve 15 istasyondan oluşmakta. Yaklaşık tek yön olarak saatte 70 bin yolcu ve günlük 1 milyon yolcu kapasitesine sahip ve tam otomatik sürücüsüz metro niteliğinde. Bu hattımızın aynı zamanda Mecidiyeköy’den sonra Kabataş bağlantı hattı var. O bölümde tarihi kalıntılar bulunması nedeniyle Anıtlar Kurulu’nun ve uzmanların kontrolünde çalışmaların devam etmesinden kaynaklı olarak gecikme yaşandı. 2020 yılı içerisinde de o kısmın tamamlanmasıyla birlikte bu hattın toplam uzunluğu 24,5 kilometre ve 19 istasyondan oluşuyor.” dedi.

Metro hattı; Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar ilçelerini birbirine bağlayacak. Hatta; işitme engelliler için araç içi indüksiyon döngü sistemi, fiziksel engelliler için tahsis edilmiş özel alanlar, görme engelliler için yolcu anons sistemi de olacak.

Diğer Haberler